Nütrisyonel endekslerin transkateter aort kapak implantasyon işleminin mortalitesini ve komplikasyonlarını öngörmede etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of nutritional indices in predicting mortality and complications of transcatheter aortic valve implantation procedure
  1. Tez No: 939555
  2. Yazar: NARMINA AHMADLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK VOLKAN EMREN, DR. FİLİZ AKYILDIZ AKÇAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Ciddi AD (Aort Darlığı) özellikle yaşlı popülasyonda sık görülen bir kapak hastalığıdır ve TAVI (Transvalvüler Aort Kapak İmplantasyonu), AVR (Aort Kapak Replasmanı) açısından yüksek riskli hastaları tedavi etmek için giderek daha fazla kullanılmaktadır. TAVİ sırasında ve sonrasında gelişebilecek komplikasyonlar ve mortalite için EuroSCORE II ve STS (Society of Thoracic Surgeons) gibi öngördürücü skorlamalar mevcuttur. Fakat bu risk skorları hastaların fizyolojik rezervini dikkate almamaktadır. Düşük fizyolojik rezerv bağımsız bir mortalite ve komplikasyon belirleyicisidir. Düşük fizyolojik rezervinin belirleyicilerinden biri de nütrisyon durumudur. Objektif nütrisyon indekslerinin bazı kardiyovasküler klinik durumlarda prognozu tahmin ettiği gösterilmiştir. TAVI yapılan hastalarda bu indekslerin prognostik değerlerini araştırmayı amaçladık. Yöntem: 2010-2024 yılları arasında İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji kliniğinde ciddi AD nedeniyle TAVİ yapılan toplam 401 hastanın verileri retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmaya alınan tüm hastalar 60 yaşın üzerindeydi. Hastaların boy, kilo, işlem öncesinde rutin olarak kanda bakılan albümin, lenfosit, total kolesterol değerlerine göre GNRI (Geriatrik Nutrisyonel Risk İndeksi), PNI (Prognostik Nutrisyonel İndeks) ve CONUT (Kontrol Nutrisyonel Durum Skoru) skorları hesaplandı. Çalışmanın birincil sonlanım noktası tüm nedenlere bağlı mortalite olarak belirlendi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların %49,6'sı kadın, yaş oralaması 77±8 yıl idi.Hipertansiyon(HT) %66,1, Diabetus Mellitus (DM) %33,4, Koroner Arter Hastalığı (KAH) %83,5, Kronik Böbrek Yetmezliği (KBY) ise %26,9 oranında gözlenmiştir. Medyan takip süresi 19,73 ay (IQR: 7,40–36,43), total mortalite % 28,2 olarak hesaplanmıştır. Sağkalım analizinde GNRI skoruna göre 39 (9,7%), PNI skoruna göre 80 (20,0%), CONUT skoruna göre 210 (52,4%) hastanın ciddi malnütrisyona sahip olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Severe AS (Aortic Stenosis) is a valve disease that is especially common in the elderly population and TAVI (Transvalvular Aortic Valve Implantation) is increasingly used to treat high-risk patients for AVR (Aortic Valve Replacement). There are predictive scores such as EuroSCORE II and STS (Society of Thoracic Surgeons) for complications and mortality that may develop during and after TAVI. However, these risk scores do not take into account the physiological reserve of the patients. Low physiological reserve is an independent predictor of mortality and complications. One of the determinants of low physiological reserve is nutritional status. Objective nutritional indices have been shown to predict prognosis in some cardiovascular clinical conditions. We aimed to investigate the prognostic values of these indices in patients who underwent TAVI. Method: The data of a total of 401 patients who underwent TAVI due to severe AS in the Cardiology Clinic of İzmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital between 2010-2024 were evaluated retrospectively. All patients included in the study were over 60 years of age. GNRI (Geriatric Nutritional Risk Index), PNI (Prognostic Nutritional Index) and CONUT (Control Nutritional Status Score) scores were calculated according to the patients' height, weight, and albumin, lymphocyte and total cholesterol values routinely measured in the blood before the procedure. The primary endpoint of the study was determined as all-cause mortality. Findings: 49.6% of the patients included in the study were female, and the average age was 77±8 years. Hypertension (HT) was observed in 66.1%, Diabetes Mellitus (DM) in 33.4%, Coronary Artery Disease (CAD) in 83.5% and Chronic Renal Failure (CKD) in 26.9%. Median follow-up time was 19.73 months (IQR: 7.40–36.43), total mortality was calculated as 28.2%. In the survival analysis, 39 (9.7%) patients were found to have severe malnutrition according to GNRI score, 80 (20.0%) patients were found to have severe malnutrition according to PNI score, and 210 (52.4%) patients were found to have severe malnutrition according to CONUT score.