Destinasyon tercihinde gastronomi turizminin önemi: Alanya örneği SWOT analizi
The importance of gastronomy tourism in destination choice: Alanya example SWOT analysis
  1. Tez No: 892720
  2. Yazar: TUĞÇE ŞİT DEHNİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ATEŞ DURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Günümüzde turizm kitlesel bir hareket haline gelerek kişilerin boş zamanlarını iyi bir şekilde değerlendirmesine ve dünya ekonomisinin gelişmesine katkı sağlamaktadır. Klasik turizm anlayışının değişmekte olduğu ve turistlerin kültürel ve sportif faaliyetler gerçekleştirmeyi, yerel lezzetleri deneyimlemeyi amaçladığı bir anlayış ortaya çıkmıştır. Bu süreç Gastronomi Turizmi teriminin ve anlayışının oluşmasına da katkı sağlamıştır. İnsanlar bir yöreye özgü yemekleri tatmak, üretim ve sunum sürecine şahit olmak için farklı destinasyonlara seyahat etmektedir ve yerel ekonomiye katkı sağlanmaktadır. Türk mutfak kültüründeki yöresel yemekler de turizm açısında rekabeti sağlamada büyük önem taşımaktadır. Türkiye'deki önemli turizm lokasyonlarından biri olan Alanya coğrafi konumu, iklimi, tarih ve kültürel özellikleri öne çıkarken aynı zamanda, Akdeniz mutfağının zengin bir parçasını sunan ve kendine özgü lezzetlere sahip olan bir şehirdir. Son yıllarda, Alanya mutfağının gastronomik kimliği ve turizmdeki potansiyelinin artırılması ve yerel ekonomiye katkının oluşması amacı ile yerel yönetim ve kurumlar tarafından çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Bu doğrultuda bu çalışmada Alanya'nın gastronomi turizmi açısından güçlü ve zayıf yönlerinin belirlenmesi ile fırsat ve tehditlerin analizi sonucunda gastronomi turizmindeki yerinin güçlendirilmesi için stratejilerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Çalışmada Alanya'nın gastronomi ve turizm alanındaki paydaşları ile yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilerek elde edilen veriler SWOT analizi ile değerlendirilmiştir. Kültürel, tarihi ve coğrafi özellikleri, coğrafi işaretli ürünlere, yöresel yemeklere ve yöreye özgü tarım ürünlerine sahip olması, turizm altyapısı ile gastronomi turizmi açısından yüksek potansiyeli görülmekte fakat üretim, tanıtım ve pazarlamadaki eksiklikler zayıf yönler olarak ortaya çıkmakta ve bu alanda stratejilerinin geliştirilmesi gerekliliği önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, tourism has become a mass movement and contributes to the development of the world economy and makes good use of people's leisure time. An understanding has emerged in which the classical definition of tourism is changing and tourists aim to carry out cultural and sports activities and experience local delicacies. This process also contributed to the formation of the term and understanding of Gastronomy Tourism. People travel to different destinations to taste a local food and witness the production and presentation process terefore contribute to the local economy. Local dishes in Turkish culinary culture are also of great importance in ensuring competition in terms of tourism. Alanya, which is one of the important tourism locations in Turkey, is a city that offers a rich part of Mediterranean cuisine and has its own unique flavors, while its geographical location, climate, history and cultural features stand out. In recent years, studies have been carried out by local governments and institutions in order to increase the gastronomic identity of Alanya cuisine and its potential in tourism and to contribute to the local economy. In this direction, in this study, it is aimed to determine the strengths and weaknesses of Alanya in terms of gastronomy tourism and to determine the strategies to strengthen its place in gastronomy tourism as a result of the analysis of opportunities and threats. In the study, the data obtained by conducting face-to-face interviews with the stakeholders of Alanya in the field of gastronomy and tourism were evaluated by SWOT analysis. Cultural, historical and geographical features, geographically marked products, local dishes and local agricultural products, tourism infrastructure and high potential in terms of gastronomy tourism are seen, but deficiencies in production, promotion and marketing emerge as weaknesses and the necessity of developing strategies in this field is important.