21. yüzyılda Amerika Birleşik Devletleri'nde aşırı sağ: partiler, hareketler ve yalnız kurtlar
The far right in United States in the 21st century: parties, movements and lone wolves
  1. Tez No: 892719
  2. Yazar: YASEMİN KARAKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri ve Uygulamaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Terör; bireylerin, grupların, kurumların veya siyasi yapıların; siyasi görüş, ideoloji veya ortak çıkar kaygısıyla başvurduğu baskı aracıdır. Dünya tarihinde terörün amacı, yöntemi ve hedef kitlesi değişmiştir. Terör; amacı, hedef kitlesi ve saldırgan tipine göre çeşitlerine ayrılmıştır. Terör yapma yöntemleri veya araçları, terör dönemlerini oluşturmuştur. Terör eylemi sonucunda saldırganın hedef kitleyi etkileme amacı, terörün şiddet yoluyla yapılan bir propaganda faaliyeti olduğunu göstermektedir. Şiddetin yanı sıra propaganda araçlarından bir diğeri kitle iletişim araçlarıdır. Kitle iletişim araçları; görüş, düşünce, bilgi aktarımı ve haberleşmede en sık başvurulan yöntemlerden biridir. Terörün birey ve toplum üzerindeki etkisinin tartışılması amacıyla tez çalışması kapsamında ele alınan aşırı sağ ideoloji ve motivasyon, birey ve gruplar tarafından propaganda aracına dönüştürülmüştür. Aşırı sağ eğilimli birey ve gruplar; aşırı sağ partiler, hareketler ve yalnız kurtlar olmak üzere üç alanda analiz edilmiştir. Birinci alan, aşırı sağ ideolojileri savunan aşırı sağ partilerdir. İkinci alanda, genellikle şiddet yoluna başvuran ve iletişim araçları ile bir araya gelen nefret grupları bulunmaktadır. Üçüncü alanda, yalnız kurt terörü olarak ifade edilen aşırı sağ eğilimli bireylerin herhangi bir gruba bağlı olmadan işlediği nefret suçları ele alınmaktadır. Çalışmanın zamansal dilimi, 21. yüzyıl olup fonksiyonel alanı Amerika Birleşik Devletleri'dir. Her üç alanda belirlenen birey ve grupların; siyasi söylemler, komplo teorileri, terör olayları veya hükümet politikalarından etkilenerek inanç, görüş ve eylemlerinin fanatizm trendlerine etkileri tartışılmıştır. Aşırı sağ ideoloji veya aşırı sağ eğilimli şiddetin araçsallaştırılma amaçları irdelenmiştir. Bu tez çalışmasında nitel araştırma metodolojisi benimsenmiş olup doküman analizi, söylem analizi, karşılaştırma ve yorumsamacılık yöntemlerinden yararlanılmıştır. Çalışmanın sonunda devletin iç ve dış politikaları, sınır bölgelerinde biriken göçmen yoğunluğu, kayıtsız işçi çalıştırılması ile işsizliğin artması, güvenlik önlemlerinin yetersizliği neticesinde; seçimlerde aşırı sağ partilerin tercih edildiği, aşırı sağ hareketlerin çoğaldığı ve yalnız kurt eylemlerinde artış görüldüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Terrorism is a tool employed by individuals, groups, institutions, or political structures driven by political views, ideology, or common interests. Throughout world history, the purpose, method, and target audience of terrorism have evolved. Terrorism is classified according to its purpose, target audience, and type of aggressor. The methods or tools of terrorism have defined various periods of terror. The aim of the aggressor to influence the target audience through acts of terrorism demonstrates that terrorism is an act of propaganda through violence. In addition to violence, another propaganda tool is mass media. Mass media is one of the most commonly used methods for conveying opinions, thoughts, information, and communication. Within the scope of this thesis, the far-right ideology and motivation, which have been transformed into propaganda tools by individuals and groups, are discussed to examine the impact of terrorism on individuals and society. Far-right individuals and groups are analyzed in three categories: far-right parties, movements, and lone wolves. The first category includes far-right parties that advocate far-right ideologies. The second category consists of hate groups that generally resort to violence and use communication tools to come together. The third category addresses hate crimes committed by far-right individuals, known as lone wolf terrorism, who act independently of any group. The temporal scope of the study is the 21st century, with the United States as the functional area. The beliefs, views, and actions of the individuals and groups identified in all three categories are discussed in relation to their impact on the trends of fanaticism influenced by political discourse, conspiracy theories, terrorist incidents, or government policies. The instrumentalization purposes of far-right ideology or far-right inclined violence are examined. This thesis adopts a qualitative research methodology, utilizing document analysis, discourse analysis, comparison, and interpretivism methods. The study concludes that, due to internal and external government policies, the accumulation of migrants in border areas, the employment of undocumented workers, increasing unemployment, and insufficient security measures, there has been a preference for far-right parties in elections, a rise in far-right movements, and an increase in lone wolf incidents.