Vücut geliştirme sporcularında kreatin kullanımının bazı fiziksel ve fizyolojik parametreler üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of creatine usage on some physical and physiological parameters in bodybuilding athletes
- Tez No: 892767
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KALDIRIMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, vücut geliştirme sporcularında kreatin kullanımının bazı fiziksel ve fizyolojik parametreler üzerine etkilerini araştırmaktır. Yöntem: Araştırma literatür taraması ile gerçekleştirilmiştir. Türkiye genelinde vücut geliştirme sporuyla ilgilenen ve kreatin kullanan sporcular üzerinde uygulanmıştır. Kreatin yükleme dönemi haftade 20 gram kreatin alımını içerirken, sürdürme dönemi günde 3-5 gram kreatin alımını kapsamaktadır. Veriler, fiziksel testler, biyokimyasal analizler ve antrenman günlükleri ile toplanmıştır. Bulgular: Bu araştırma, kreatin takviyesi ve direnç antrenmanının farklı gruplarda yapıldığı bir çalışmanın sonuçlarını sunmaktadır. İki grup arasında kuvvet, vücut kompozisyonu ve dinlenme metabolizması üzerinde belirgin farklılıklar olduğu belirtilmektedir. Kreatin takviyesi alan grupta, kuvvet artışıyla birlikte vücut kütlesi, yağ yüzdesi ve laktat dehidrogenaz enzimi değerlerinde belirgin artışlar gözlemlenmiştir. Diğer yandan, sadece direnç antrenmanı yapan grupta, dinlenme metabolizması, yağsız vücut kütlesi ve vücut su kütlesi değişkenlerinde farklılık bulunmamıştır. Bu bulgular, kreatin takviyesinin direnç antrenmanı ile birlikte kullanılmasının vücut bileşimi ve kuvvet üzerindeki etkilerini vurgulamaktadır. Sonuç: Kreatin kullanımı için doğru protokollere uyulması önemlidir; yükleme döneminde haftada 20 gram, sürdürme döneminde günde 3-5 gram alınması önerilir. Antrenman programları, haftada en az 4 gün farklı kas gruplarını hedefleyecek şekilde özelleştirilmelidir. Beslenme düzeninde yeterli protein, karbonhidrat ve yağ alımına dikkat edilmeli, dinlenme süreleri yeterli olmalıdır. Ayrıca, su tüketimi de ihmal edilmemelidir. Düzenli biyokimyasal testlerle testosteron ve laktat dehidrogenaz düzeyleri izlenmeli, sporculara bilinçli kullanım için eğitim verilmelidir. Sağlık sorunları olan kişilerin ise kreatin kullanmadan önce uzmanla görüşmeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to investigate the effects of creatine usage on certain physical and physiological parameters in bodybuilding athletes. Method: The research was conducted through a literature review. It was applied to athletes across Turkey who are involved in bodybuilding and use creatine. The creatine loading phase involves the intake of 20 grams of creatine per week, while the maintenance phase includes a daily intake of 3-5 grams of creatine. Data were collected through physical tests, biochemical analyses, and training logs. Findings: The research explains the results of a study where creatine supplementation and resistance training were conducted in different groups. It is stated that there were significant differences between the two groups in terms of strength, body composition, and resting metabolism. In the group that received creatine supplementation, significant increases in strength, along with body mass, fat percentage, and dehydrogenase enzyme values, were observed. However, in the group that only performed resistance training, no significant differences were found in resting metabolism, lean body mass, and body water mass variables. These findings emphasize the effects of combining creatine supplementation with resistance training on body composition and strength. Results: It is important to adhere to the correct protocols for creatine usage; during the loading phase, it is recommended to take 20 grams per week, and during the maintenance phase, 3-5 grams per day. Training programs should be customized to target different muscle groups at least 4 days a week. Attention should be paid to adequate intake of protein, carbohydrates, and fats in the diet, and rest periods should be sufficient. Additionally, water consumption should not be neglected. Regular biochemical tests should be conducted to monitor testosterone and lactate dehydrogenase levels, and athletes should be educated for conscious use. Individuals with health issues are advised to consult a specialist before using creatine.