Kalp krizi geçiren hastaların göğüs ağrısı ile ölüm anksiyetesi arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between chest pain and death anxiety of patients with a heart failu
- Tez No: 892769
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN KAVURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Genellikle kalp krizi olarak adlandırılan bir miyokard enfarktüsü (MI), kan akışının bir kısmını engellemektedir. Kan akışının olmaması nedeniyle oksijen eksikliği miyokardiyal hücreler hasar gördüğünde ve miyokard uzun süre oksijensiz kaldığında ölüm meydana gelebilmektedir. Miyokard enfarktüsünden kaynaklı olarak ölümlerin %50 oranında birkaç saat içinde olmakta ve bu oran ilk 24 saatte gerçekleşmektedir. MI'ya bağlı hastaneye geliş süresinin uzunluğu ve hastaların tanı ve tedaviye başlanması mortalitede büyük rol oynamaktadır. Makine öğrenimi yaklaşımlarına dayalı matematiksel ve istatistiksel yöntemler mevcut verilere dayalı bir model çizen bu sonuçlarla, tahmine dayalı sınıflandırma algoritmalarıyla sağlık çalışanlarını desteklemektedir. Kalp krizi hastalığın sınıflandırılması, tahmini, risk hesabı ve sıralaması ve kalp krizi geçiren hastaların göğüs ağrısı ile ölüm anksiyetesi arasındaki ilişki de oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
A myocardial infarction (MI), often called a heart attack, part of the flow is blocked. Lack of oxygen due to lack of blood flow when myocardial cells are damaged and the myocardium is without oxygen for a long time death may occur. deaths from myocardial infarction 50% occurs within a few hours and this rate occurs in the first 24 hours. Length of hospital admission due to MI and initiation of diagnosis and treatment of patients plays a major role in mortality. Based on machine learning approaches mathematical and statistical methods that draw a model based on available data. health workers with predictive classification algorithms. supports. Classification of heart attack disease, prediction, risk calculation and rank and the relationship between chest pain and death anxiety in patients who had a heart attack. The relationship is also very important.