Vajinal doğum eylemi yönetimindekullanılan rebozo tekniğinin gebelerindoğum konforuna etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of the rebozo technique used in vaginal birth management on the birth comfort of pregnant women
  1. Tez No: 892827
  2. Yazar: ESMA YAŞAR AKMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASİYE KOCATÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Vajinal doğum eylemi ağrılı ve uzun olduğu bilinen bir süreçtir. Ağrı, fiziksel konforun azalmasına neden olur. Vajinal doğum eylemi sürecinde gebenin algıladığı ağrı ile konfor düzeyinin ilişkili olduğu bilinmektedir. Rebozo tekniği uygulamaları; vücudun rahatlamasını, gevşemesini sağlayarak algılanan ağrıyı azaltır, fetüsün optimal fetal pozisyona yerleşmesine ve doğum sürecinin ilerlemesine yardımcı olur. Bu araştırma vajinal doğum eylemi yönetiminde kullanılan rebozo tekniğinin gebelerin doğum konforuna etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel tipte planlanarak; özel bir hastane grubu doğumhane biriminde 19.09.2023-12.03.2024 tarihleri arasında 32 rebozo grubu, 32 kontrol grubu olmak üzere toplam 64 gebe ile yürütülmüştür. Veri toplama araçları olarak doğum konforu ölçeği, gebe tanılayıcı anket formu, VAS ağrı takip formu, doğum izlem formu ve partograf formu kullanılmıştır. Veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bu araştırmada doğum konforu ölçeğinin güvenirliği Cronbach's Alpha=0,93 bulunmuştur. Araştırmamızın verilerine göre rebozo uygulaması doğum konforunu artırmaktadır. Rebozo grubunda 'Doğum Konforu Ölçeği' toplam puanı ortalaması 38,43 iken kontrol grubunda doğum konforu toplam puanı 25,71 olarak bulunmuştur. Grupların uygulama öncesi VAS değerlendirmeleri benzer iken uygulama sonrası VAS değerlendirmeleri rebozo grubunda anlamlı düşüş göstermiştir. Rebozo grubunun kilo ve VKİ ortalamaları sayısal olarak yüksek olması dezavantaj olmasına rağmen rebozo grubunun aktif faz süresinin daha kısa olduğu görülmüştür. Aktif faz süresi ortalaması rebozo grubunda 3,44 saat, kontrol grubunda 4,91 saat olarak bulunmuştur. Uygulamanın gebelerin aldıkları ebelik bakımı memnuniyetini artırdığı görülmektedir. Rebozo grubunda %96,9, kontrol grubunda %43,8 gebe aldığı ebelik bakımından memnun kalmıştır. Araştırmamızda tekniğin kanıtlanmış fetal ve maternal bir yan etkisine rastlanmamıştır. Ebelerin tekniği vajinal doğum süreçlerinde uygulayabilmeleri için eğitim programlarının oluşturulması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Vaginal labor is known to be painful and long. Pain causes the nature of physical isolation. It is known that comfort is provided by the pain experienced by pregnancy during the vaginal birth process. Rebozo technical applications; It reduces perceived pain by providing relief and relaxation during its use, and helps the fetus settle into the optimal fetal position and progress the birth process. This research was planned by randomly checking the rebozo specialist who used the normal birth method in order to determine the birth costs of the pregnant women; It was conducted in a private hospital group maternity unit between 19.09.2023 and 12.03.2024 with a total of 64 pregnant women, 32 in the rebozo group and 32 in the control group. Birth comfort, pregnant diagnostic survey formula, VAS pain monitoring formula, birth monitoring formula and partograph formulas were used as data collection tools. The data were analyzed through the SPSS program. In this study, the safety of birth comfort was Cronbach's Alpha = 0.93. According to the consistency of our research, rebozo application increases birth comfort. While the Rebozo class 'Birth Comfort Scale' total score was 38.43, the birth distribution total score of the control groups was determined as 25.71. There was a significant decrease in the rebozo ranges of the VAS evaluations after the application for a similar period of time for the groups. Despite the disadvantage that the rebozo group's weight and BMI averages are digitally higher, the active phase increase of the rebozo group appears to be shorter. Rebozo species determine the active phase duration as 3.44 hours and control species as 4.91 hours. It is seen that the practice increases the midwifery coverage of pregnant women. 96.9% of the Rebozo group and 43.8% of the control group are satisfied with the midwifery care the pregnancy received. In our research, no technologically proven fetal or maternal side effects were found. The scope of training programs can be recommended for midwives to implement in chronic birth rates.