Gebe kadınların genital hijyen davranışlarının ve vajinal duş uygulamalarının preterm doğum eylemi üzerine etkisi
The effect of genital hygiene behavior and vaginal douching of pregnant women on preterm labor
  1. Tez No: 562940
  2. Yazar: MELİSA ARIKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA KOCAÖZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR KIZILIRMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma, gebe kadınların genital hijyen davranışları ve vajinal duş uygulamalarının preterm doğum eylemi üzerine etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, 04 Aralık 2017-25 Ocak 2018 tarihleri arasında bir ilin şehir hastanesinin kadın doğum polikliniğinde non stres test yaptırmaya gelen, 18-35 yaşları arasında ve 20-37. gebelik haftasında olan tüm gebe kadınlar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi, evreni belli olmayan örneklem genişliği formülüne göre seçilmiş ve dahil edilme ölçütlerine uyan 365 gebe kadın ile çalışma tamamlanmıştır. Araştırmanın verileri,“Veri Toplama Formu”ve“Genital Hijyen Davranışları Envanteri (GHDE)”ile elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiklerden yararlanılmış, ikili karşılaştırmalarda Ki-kare ve bağımsız gruplarda T testleri kullanılmış ve lojistik regresyon analizi yapılmıştır. Araştırmamızda 10 gebe kadından yaklaşık olarak dördünün bu hamileliğinde preterm doğum eylemi tanısı aldığı belirlenmiştir. Gebe kadınların GHDE'den aldıkları ortalama puanı 64.42±10.44 olup, yaklaşık olarak 10 kadından üçünün vajinal duş uyguladıkları tespit edilmiştir. Gebelik ve doğum sayısı arttıkça, önceki hamileliklerinde sağlık sorunu yaşayanlarda, preterm eylem ve doğum öyküsü olanlarda, düşük yapanlarda, gebelik öncesinde kontraseptif kullananlarda preterm doğum eylemi tanısı alma oranlarının anlamlı olarak daha yüksek olduğu saptanmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was performed in a descriptive study to determine the effect of genital hygiene behavior and vaginal douching of pregnant women on preterm labor. The study universe consisted of all pregnant women aged 18 to 35 years in pregnancy week 20-37 who had presented at the obstetrics outpatients department of a state hospital to undergo a non-stress test between 04 December 2017- 25 January 2018. The study sample was determined using sample width with an unknown universe and the study was completed with 365 pregnant women who met the inclusion criteria. The study data were collected using the“Data Collection Form”and the“Genital Hygiene Behavior Inventory (GHBI)”. Descriptive statistics were used for data evaluation. We employed the t-test in independent groups and the chi-square method for two-way comparisons in addition to logistic regression analysis. We found that approximately 4 of every 10 women had received a diagnosis of preterm labor during the current pregnancy. The mean GHBI score of the pregnant women was 64.42±10.44 and vaginal douching was used by approximately three out of every 10 women. The prevalence of receiving a diagnosis of preterm labor was significantly higher with an increasing number of pregnancies and births and also in those who had a health-related problem in their previous pregnancies, had a history of preterm labor or birth, had suffered a miscarriage, or had used contraceptives before the pregnancy (p0.05).