Value Engineering techniques and application in construction
İnşaatta değer mühendisliği teknikleri ve uygulamaları
  1. Tez No: 892828
  2. Yazar: MERVE PINAR TAŞDÖNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR KÖYLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
İnşaat sektörü çok uzun süredir ticari ve operasyonel zorluklarla karşı karşıyadır. Yapı projeleri, sadece mühendislik açısından değil, aynı zamanda ekonomik, sosyal, çevresel ve kültürel etmenleri de içeren geniş bir perspektiften değerlendirilmelidir. Değer mühendisliği, değeri en üst düzeye çıkarmak amacıyla zaman, maliyet ve kaliteyi yönetmek için etkili bir araç olarak ortaya çıkmıştır. Yapı işlerinde değer mühendisliği, bir projenin başlangıcından bitişine kadar olan süreçte çeşitli aşamalarda etkin bir biçimde uygulanabilir. Değer mühendisliği ile inşaat sektöründeki dinamik ve karmaşık yapı projelerinin yönetimine yönelik uygulanmamalarının maliyet etkinliği, kalite iyileştirmesi ve proje yönetimi açısından taşıdığı önemi ve bu uygulamaların projelerin başarısına olan etkilerini detaylı bir şekilde incelemeyi planlamaktadır. Bu bağlamda tez, değer mühendisliğinin temel prensipleri, yapı işlerindeki uygulama alanları ve bu disiplinin sektöre sağladığı çeşitli avantajlar üzerine odaklanarak, bu alandaki mevcut bilgi birikimini zenginleştirmeyi, disipliniyle projelerin başarılı bir şekilde yönetilmesine olan katkısını araştırmayı ve metodoloji geliştirmeyi amaçlamaktadır. Tezin ilerleyen bölümlerinde, değer mühendisliği kavramının daha derinlemesine anlaşılması için çeşitli teorik çerçeveler ve örnek olay çalışmaları üzerinde detaylı bir analiz yapılacaktır. Gerçek projelerdeki uygulamalardan elde edilen veriler ve bu verilerin analizi, değer mühendisliğinin somut etkilerini daha açık bir şekilde ortaya koyulacaktır. Sonuç olarak, bu tez, değer mühendisliği disiplininin inşaat projelerinin başarılı bir şekilde yönetilmesine katkı sağlama potansiyelini derinlemesine anlamayı ve sektördeki paydaşlara bu önemli stratejinin benimsetilmesine yönelik değerli bir kaynak sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The construction sector has long faced commercial and operational challenges. Construction projects must be evaluated from a broad perspective that includes not only engineering aspects but also economic, social, environmental, and cultural factors. Value engineering has emerged as an effective tool for managing time, cost, and quality to maximize value. In construction work, value engineering can be effectively applied at various stages of a project from inception to completion. This study plans to examine in detail the importance of value engineering applications for the cost-effectiveness, quality improvement, and project management of dynamic and complex construction projects. In this context, the thesis aims to enrich the existing knowledge in this field by focusing on the fundamental principles of value engineering, its application areas in construction work, and the various advantages it provides to the sector. Additionally, the thesis seeks to explore and develop methodologies for the successful management of projects through this discipline. In the subsequent sections, a detailed analysis of various theoretical frameworks and case studies will be conducted to gain a deeper understanding of the concept of value engineering. Data obtained from real project applications and their analysis will more clearly demonstrate the tangible impacts of value engineering. Ultimately, this thesis aims to provide a valuable resource for stakeholders in the sector by offering a deep understanding of the potential of the value engineering discipline to contribute to the successful management of construction projects and encouraging the adoption of this important strategy.