İnşaat projelerinde kazanılmış değer analizi ile prımavera p6 destekli maliyet kontrolü ve bir uygulama
Primavera p6 supported cost control with earned value analysis in construction projects and an application
- Tez No: 528948
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR KAZAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
İnşaat projelerinde; maliyet yönetimi, performans değerlendirme ve proje kontrolünün vazgeçilmez bir parçası haline gelen Maliyet Kontrolü, önceden belirlenmiş maliyet hedefleri ile yapım aşamasında gerçekleşen tutarların birbiri ile karşılaştırılmasını ifade eder. Bir projenin iş sonunda planlanan maliyet ile bitirilmesi; iş programı boyunca ilerlemelerin düzenli takibi, raporlanması ve performans gösterge ve ölçütlerinin sürekli ölçülmesi süreçlerinin başarı ile tamamlanmasına bağlıdır. Planlama Teorisi ile performans izleme ve takip sistemleri bir projenin maliyet kontrolünün yerine getirilmesinde kilit öneme sahiptir. Kazanılmış Değer Yönetimi; bir proje performans izleme, maliyet yönetim ve maliyet kontrol aracı olarak bu konudaki temel sorunlara çözüm bulan kullanışlı tekniklerden biridir. İnşaat projelerinin maliyet yönetimi ve maliyet kontrolü günümüzde artık bilgisayarlar, bilgisayarlarda çalışan yazılımlar ve paket programlar aracılığı ile yapılmaktadır. Primavera P6 inşaat sektörü açısından bu programların en önde gelenlerinden biridir. Bu program; maliyetlerin dizinlenmesinde, atanmasında ve Kazanılmış Değer Analizi aracılığı ile kontrol edilmesinde oldukça yararlı bir araçtır. Bu tez çalışmasında Kazanılmış Değer Yönetimi, Primavera P6 programı kullanılarak Rusya Federasyonu'nda 2016–2018 yılları arasında gerçekleştirilen bir alışveriş merkezi yapım işine uygulanmış, elde edilen sonuçlar listelenmiş ve bulgular tartışılmıştır. Çalışmada öncelikle maliyet ve bütçe kavramları inşaat mühendisliği disiplini ve yapım yönetimi alanının bakış açısı ile incelenmiş; Kazanılmış Değer Yönetiminin inşaat sektöründeki kullanımına ve Primavera P6 (v.16) programının temel işlevsel özelliklerine değinilmiştir. Kazanılmış Değer Yönetimi; uygulama aşamasında, kendi teorisine uygun bir organizasyon şeması ile aktörleri ve iş akış şemaları tanımlanmış süreç yönetimine ihtiyaç duyar. Dolayısıyla, Kazanılmış Değer Yönetimi metodunun ancak yönetimsel bir model eşliğinde uygulanabildiği söylenebilir. Bu çalışma, Kazanılmış Değer Yönetimi'nin kurumsal bir şirkette Primavera P6 programı aracılığı ile uygulanabilmesini mümkün kılan süreç yönetimine dayalı bir model ile bu modele uygulanacak kurumsal yapılanmayı önermektedir. İnşaat sektöründe; özellikle uluslararası inşaat projelerinde Primavera P6 programının“Kazanılmış Değer Analizi ile Maliyet Kontrolü”aracı olarak kullanımı oldukça yaygın olmasına rağmen akademide bu alanla ilgili bir derlemeye ya da vaka incelemesine rastlanmamıştır ve bu çalışmanın bu konuda literatürde bulunan eksiğin giderilmesine katkı sağlaması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cost Control, which is an essential part of Cost Management and Performance Evaluation in construction projects, refers to the process of comparing the actual values in the construction phase with predetermined cost targets. Completing a project with the planned budget depends on the regular follow-up of progress throughout the work schedule, reporting, and the successful completion of the processes of continuous measurement of performance indicators and criteria. Planning Theory and Performance Monitoring and Tracking Systems are keys to success in cost control of a project. Earned Value Management is one of the useful techniques for solving the fundamental problems of performance monitoring, cost management and cost control. Today, Cost Management and Cost Control of construction projects are now performed by the help of computers, computer software and software packages. Primavera P6 is one of the most prominent of the alternative software in terms of construction management. This program is a very useful tool for indexing, assigning, and controlling costs with Earned Value Management. In this master's dissertation, using the Primavera P6 program, Earned Value Management has been applied to the construction of a shopping mall, which is built in Russian Federation between the years 2016 and 2018. Morever, the results of the application are listed and the findings are discussed. The study, in early chapters, is concerned with the concepts of cost and budget with the perspective of civil engineering disciplin and construction management. The study also explained the use of Earned Value Management in the construction projects and the basic functional properties of the Primavera P6 (v.16) program. Earned Value Management, in accordance with its theory, requires processes that define the actors and workflow schemes during the application. Therefore, it could be stated that the method of Earned Value Management could only be implemented in the context of a managerial model. This study suggests a Cost Control Model based on process management that enables Earned Value Management to be implemented in a corporate structure through the Primavera P6 program. In construction business and in international construction projects, although the use of the Primavera P6 program as a“Cost Control with Earned Value Management”tool is quite widespread, a comprehensive review of this topic with a real case study has not been found in the academy. Therefore, with this study, it is aimed to contribute to fulfill the research gap in literature.