Yüksek mertebeden kesirli impalsif sınır değer problemlerinin çözümleri üzerine
On the solutions of higher order fractional impulsive boundary value problems
  1. Tez No: 892863
  2. Yazar: ESRA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA FEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde yüksek mertebeden Caputo kesirli türev içeren p-nokta impalsif sınır değer problemi için gerekli bazı temel tanımlar ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde çözümlerin varlığı ve tekliği Banach sabit nokta teoremi ve Schaefer'ın sabit nokta teoremiyle ispatlanmış olup elde edilen teorik sonuçlar örneklerle desteklenmiştir. Son olarak, dördüncü bölüm sonuç kısmına ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study consists of four chapters. The first chapter provides an introduction section. In the second chapter, some basic definitions and theorems required for the p-point impulsive boundary value problem involving higher order Caputo fractional derivatives are given. In the third chapter, the existence and uniqueness of the solutions are proven with the help of Banach fixed point theorem and Schaefer's fixed point theorem and the theoretical results are supported by examples. Finally, the fourth chapter is devoted to the conclusion.