Mesane tümörlü hastalarda hücre içi oksidatif glutatyon ve hücre dışı tiyol-disülfit'in klinik prognostik öneminin araştırılması
Investigation of the clinical prognostic significance of intracellular oxidative glutathione and extracellular thiol-disulfide in patients with bladder tumor
  1. Tez No: 892867
  2. Yazar: FATİH KARAÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRULLAH SÖĞÜTDELEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Kanser hastalığının patogenezinde antioksidan ve oksidan parametreler arasındaki denge bozukluğunun rol aldığı bilinmektedir. Mesane tümörlü hastalarda da bu dengenin bozulmasının rol alabileceği düşünüldü. Bu sebeple mesane kanseri hastalarında hücre içi glutatyon ve hücre dışı tiyol-disülfit parametrelerinin ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma prospektif bir araştırma olarak yönetilmiştir. BAİBÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Polikliniği'ne başvuran kişilerde yapılan tetkikler sonucunda mesane ürotelyal karsinomu ön tanısı koyulan 63 hastaya mesane ürotelyal karsinomu ön tanısı koyuldu. Çalışma kriterlerine uymayan hastalar çıkarıldığında geriye toplam 54 hasta kaldı. 54 tane de sağlıklı gönüllü çalışmaya dahil edildi. Bu hastalar üzerinde hücre içi oksidatif glutatyon ve hücre dışı tiyol-disülfit parametreleri çalışıldı ve çıkan sonuçlar gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Hasta ve kontrol grubu arasında yaş ve cinsiyet arasında istatistiksel anlamlı fark yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: It is known that the imbalance between antioxidant and oxidant parameters plays a role in the pathogenesis of cancer. It was thought that the imbalance of this balance may also play a role in patients with bladder tumors. For this reason, it was aimed to investigate the relationship between intracellular glutathione and extracellular thiol-disulfide parameters in bladder cancer patients. Materials and Methods: This study was managed as a prospective study. As a result of the examinations performed on the individuals who applied to the Urology Polyclinic of BAIBU Education and Research Hospital, 63 patients were diagnosed with bladder urothelial carcinoma. When patients who didn't meet the study criteria were excluded,a total of 54 patients left. Also 54 health volunteers were included in the study. Intracellular oxidative glutathione and extracellular thiol-disulfide parameters were studied on these patients and the results were compared between the groups. Results: There was no statistically significant difference in age and gender between the patient and control groups (p>0.05).