Kas invaziv olmayan mesane kanserli hastalarda serum ve idrar HER2/neu protein düzeyinin önemi
The importance of serum and urine HER2/neu protein levels in patients with non-muscle invasive bladder cancer.
- Tez No: 868765
- Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN ÇAŞKURLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: HER2/neu protoonkogeni, EGFR gen ailesinin bir üyesidir ve hücre proliferasyonunda önemli bir role sahiptir. Mesane kanserli hastaların tümör dokusunda birçok kanserde olduğu gibi HER2/neu aşırı ekspresyonu gösterilmiştir. Bu çalışmada kas invaziv olmayan mesane kanserli hastaların serum ve idrar örneklerinde HER2/neu düzeylerini sağlıklı populasyonla karşılaştırmayı ve bu düzeylerin tümör evresi, derecesi, nüks ve progresyonu ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Gereçler ve Yöntem: Çalışmaya primer kas invaziv olmayan mesane tümörlü 44 hasta (Grup 2) ve 40 kişilik sağlıklı kontrol grubundan (Grup 1) oluşan toplam 84 kişi dahil edildi. Tüm hastaların kan ve idrar örnekleri alındı ve bu örneklerde ELISA yöntemiyle HER2/neu düzeyleri bakıldı. Kan ve idrar HER2/neu düzeylerine ek olarak idrarda kreatinin değeri ölçüldü ve idrar HER2/neu düzeyinin idrar kreatinin düzeyine oranı kaydedildi. Hastaların demografik verileri, tümör evresi (Ta,T1), derecesi (düşük ve yüksek), sayısı, boyutu, takip sonrası nüks ve progresyon durumu kaydedildi. HER2/neu düzeyleri her iki grup arasında karşılaştırıldı ek olarak mesane kanserli hastalarda alt grup analizleri yapıldı. Bulgular: Serum HER2/neu düzeyleri değerlendirildiğinde her iki grup arasında istatistiksel anlamlı fark izlenmemiştir (p=0,395). İdrar HER2/neu düzeyleri Grup 1'de ort. 0,12 ± 0,10 ng/ml (0,0-0,7), Grup 2'de 0,35 ± 0,61 ng/ml (0,0-3,4) olarak bulunmuştur ve mesane kanseri olan grupta istatistiksel anlamlı olarak daha yüksek izlenmiştir (p=0,011). İdrar HER2/neu düzeyinin idrar kreatinin düzeyine oranı Grup 2'de anlamlı olarak yüksek bulunmakla birlikte (p=0,021), Grup 1'de ort. 0,16 ± 0,15 ng/mg (0,0-0,5), Grup 2'de ort. 0,45±0,62 ng/mg (0,0-2,4) olarak tespit edilmiştir. Serum ve idrar HER2/neu düzeyi ile tümör evresi, derecesi, nüks ve progresyonu ile ilişkili bulunmazken, idrar HER2/neu / idrar kreatinin oranı yüksek dereceli tümörlerde anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Yapılan analizler sonrası idrar HER2/neu düzeyinin duyarlılığı %20,5, özgüllüğü %97,5 olarak tespit edilmiştir. Sonuç: İdrar HER2/neu düzeyi ve idrar HER2/neu / idrar kreatinin oranı mesane kanserli hastalarda sağlıklı gruba göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Çalışmamızda idrar HER2/neu düzeyinin özgüllüğü yüksek bulunsa da duyarlılığı oldukça düşük olarak tespit edilmiştir, bu durum idrar HER2/neu düzeyinin tümör belirteci olarak kullanılmasına kısıtlayıcı olabilir. HER2/neu'nun tümör belirteci olarak kullanılması için geniş serili, kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: HER2/neu protooncogene is a member of EGFR gene family and have an important role at cell proliferation. HER2/neu overexpression have shown bladder cancer tumor tissue as many cancers. In our study we aimed to compare serum and urinary HER2/neu levels between healthy control group and patients with non-muscle invasive bladder cancer. Additionally, we evaluated relationship of HER2/neu levels with tumor stage, grade, recurrence and progression. Materials and Method: Fourty-four patients with primary non-muscle invasive bladder tumors (Group 2) and 40 healthy control group (Group 1), a total of 84 people were included the study. Blood and urinary samples were collected from all patients and HER2/neu levels were measured by ELISA method. Blood and urinary HER2/neu levels and additionally, ratio of urinary HER2/neu levels to urinary creatinine levels were recorded. Demographic data, tumor stage (Ta, T1), grade (low and high), number, size, recurrence and progression status of follow-up were recorded. HER2/neu levels were compared between the two groups and the subgroup analysis was performed in patients with bladder cancer. Results: Mean serum HER2/neu levels were similar between two groups and statistically significant difference wasn't observed. In Group 1, mean urinary levels of HER2/neu was 0.12 ± 0.10 ng / ml (0.0 to 0.7) and 0.35 ± 0.61 ng / ml (0.0 to 3.4) in Group 2, (p=0,011). Urinary HER2/neu levels were significantly higher in Group 2 than Group 1. Ratio of urinary HER2/neu to urinary creatinine was significantly higher in Group 2 than Group 1, (p=0,021). Serum and urinary HER2/neu levels were not associated with tumor stage, grade, recurrence and progression while ratio of urinary HER2/neu to urinary creatinin levels were significantly higher in high-grade tumors. Urinary HER2/neu test had 20,5% sensitivity and 97,5% specificity. Conclusions: Urinary HER2/neu and ratio of urinary creatinine urine were significantly higher in patients with bladder cancer compared to healthy subjects. In our study, while the specificity of urinary HER2/neu test was so high, sensitivity of the test was fairly low and this situation could be restrictive to be used as a tumor marker. Large series and controlled studies are needed to use HER2/neu as a tumor marker.