Ektopik gebelikte ikinci doz metotreksata ihtiyaç duyma kriterlerinin belirlenmesi
- Tez No: 892871
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FİLİZ YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Giriş ve amaç: Ektopik gebelik fertilize ovum endometrial kavite dışında başka bir yere örneğin; tubal, abdominal, ovaryen, servikal, intraligamenter, kornual, heterotropik olarak yerleşmesi olarak tanımlanmaktadır. Ektopik gebeliğin görülme oranı %2 olup gebeliğe bağlı ölümlerin %10'unu oluşturmaktadır. Biz bu çalışmamızda ektopik gebeliklerde tek doz metotreksat tedavisi başlanan hastalarda β-hCG düzeyi, ektopik odakta fetal kalp atımı izlenmesi, ektopik odağın boyutu, sigara kullanımı, endometriozis varlığı, ektopik gebelik öyküsü ve bunun tedavi şekli, gebe kalma yolu, progesteron düzeyi, pelvik inflamatuar hastalık (PIH) öyküsü, rahim içi araç (RIA) kullanım öyküsü, tekrarlayan gebelik kaybı ve geçirilmiş sezaryen öyküsü gibi durumlarda neden 7. günde ilave bir ikinci doz metotreksat tedavisi gerekliliğini değerlendirdik. Materyal metot: Çalışma popülasyonu Eylül 2019 ve Mart 2023 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi Jinekoloji A, Jinekoloji B ve İnfertilite Kliniklerine başvurmuş ve servise yatışı yapılmış olan ektopik gebelik tanısı alan, metotreksat tedavisi uygulanmış 18-40 yaş arası olan 275 hasta, hastane veri tabanından retrospektif olarak incelenerek oluşturuldu. Bu kriterlere göre çalışma grubu; MTX 1. doz yapılan cerrahiye gitmeyen 208, MTX 2.doz yapılıp cerrahiye gitmeyen 53, MTX 2.doz yapılıp cerrahiye giden 14 olmak üzere toplam 275 hastadan oluşmaktadır. Bulgular ve sonuç: Veriler sürekli değişkenler için ortalama ± standart ve ortanca şeklinde, kategorik değişkenler için ise sayı ve yüzde olarak gösterildi. Sürekli değişkenlerin dağılımının normale yakın olup olmadığı Shapiro Wilk testiyle değerlendirildi. Normal dağılımın sağlanmadığı durumlarda Mann Whitney U ve Kruskall Wallis testi ile değerlendirildi. Kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında ki-kare testi uygulandı. İstatistiksel analiz için SPSS (Statistic Package for Social Sciences, Chicago, IL, USA) 23.0 paket programında analiz edilmiştir. p35 yaş olup hastaların %76'sında başarılı β-hCG düşüşü 11 gerçekleşmiştir. Hastaların %67,27'sinin geçirilmiş sezeryan öyküsü olmadığı, %89,45'inin daha önceden tubal cerrahi geçirmediği, %14,18'inin ise daha önceden ektopik gebelik öyküsü olduğu sonucuna ulaşılmış olup tedavi başarısı ile geçirilmiş sezeryan, tubal cerrahi operasyonu arasında ilişki saptanamamıştır. Hastaların %84'ünün ektopik odak boyutu
Özet (Çeviri)
Ectopic pregnancy fertilized ovum is transferred to another location other than the endometrial cavity, for example; It is defined as tubal, abdominal, ovarian, cervical, intraligamentary, cornual and heterotropic location. The incidence of ectopic pregnancy is 2% and it constitutes 10% of pregnancy-related deaths. In this study, in patients who started single dose methotrexate treatment in ectopic pregnancies, β-hCG level, monitoring of fetal heartbeat in the ectopic focus, size of the ectopic focus, smoking, presence of endometriosis, history of ectopic pregnancy and its treatment method, method of conception, progesterone level, pelvic inflammatory disease. We evaluated why an additional second dose of methotrexate treatment is necessary on the 7th day in cases such as PID history, intrauterine device (IUD) use history, recurrent pregnancy loss and previous cesarean section history. Methods and Materials: Study population: 18-40 years old, who applied to the Gynecology A, Gynecology B and Infertility Clinics of Health Sciences University Ankara Bilkent City Hospital Gynecology and Obstetrics Hospital between September 2019 and March 2023 and were admitted to the service, diagnosed with ectopic pregnancy, and methotrexate treatment. 275 patients between 10 and 12 months were retrospectively examined from the hospital database. According to these criteria, the working group; It consisted of a total of 275 patients, 208 of whom were given the 1st dose of MTX and did not go to surgery, 53 who were given the 2nd dose of MTX but did not go to surgery, and 14 who were given the 2nd dose of MTX and went to surgery. Results and conclusion: Data were shown as mean ± standard and median for continuous variables, and as numbers and percentages for categorical variables. Whether the distribution of continuous variables was close to normal was evaluated with the Shapiro Wilk test. In cases where normal distribution was not achieved, it was evaluated with Mann Whitney U and Kruskall Wallis tests. Chi-square test was applied to compare categorical variables. For statistical analysis, it was analyzed in the SPSS (Statistical Package for Social Sciences, Chicago, IL, USA) 23.0 package 13 program. Results for p35 years old and successful β-hCG reduction was achieved in 76% of the patients. It was concluded that 67.27% of the patients had no previous cesarean section history, 89.45% had not previously undergone tubal surgery, and 14.18% had a previous ectopic pregnancy history. No relationship could be detected. The size of the ectopic focus was