Genç iskemik inmelerde erken dönemde kan beyinbariyeri bozukluğu ile klinik bulgular arasındakiilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between blood-brainbarrier disorder and clinical findings in the earlyperiod of young ischemic strokes
- Tez No: 892872
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN SOYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Hiperintens akut reperfüzyon belirteci (HARM), kontrast sonrası çekilen FLAIR görüntülemede subaraknoid ya da subpial boşlukta kontrast maddenin geçişi olarak izlenen ve akut inmede kan beyin bariyeri (KBB) geçirgenliğindeki değişikler sonucu oluşan bir bulgudur. Bu çalışmada genç inme hastalarında HARM bulgusunun gösterilmesi, bunun klinik, laboratuar bulgular, hemorajik transformasyon ve prognoz ile ilişkisinin araştırılması hedeflenmiş, HARM'ın etiyolojik sınıflamadaki yeri gösterilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla 55 yaş altında, 71 akut iskemik inme hastası çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların klinik, laboratuar ve görüntüleme bulguları analiz edilmiş, inmenin şiddeti başvuru ve taburculuk esnasındaki NIHSS ve üçüncü ay mRS'e göre değerlendirilmiştir. İnme etiyolojisi için TOAST sınıflaması kullanılmıştır. Kontrast sonrası çekilen FLAIR görüntülemede sulkuslarda kontrast madde izlenmesi HARM pozitif olarak değerlendirilmiştir. Çalışmada literatürle uyumlu olarak hastaların %28,17'sinde HARM izlenmiş ve bu hastalarda hemorajik transformasyon oranı daha yüksek bulunmuştur. Ancak çalışmalardan farklı olarak hasta popülasyonunun genç ve ortalama başvuru NIHSS (Ulusal Sağlık Enstitüsü İnme Ölçeği) düşük olmasından dolayı HARM'ın prognoza etkisi gösterilememiştir. Literatürde nöroiflamasyonun radyolojik belirteci olarak varsayılan HARM bulgusu, yüksek CRP değerleri ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Etiyolojik sınıflamada kardiyoembolik ve kriptojenik inme gruplarında HARM daha yüksek oranda gösterilmiş, küçük damar hastalığı grubunda daha nadir olarak saptanmıştır. Sonuçlara göre özellikle embolik düşünülen inmelerde post-kontrast FLAIR görüntülemede HARM varlığı spesifik inme etiyolojileri ile ilgilidir. Genç inme grubunda daha geniş çaplı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Hyperintense acute reperfusion marker (HARM) is a finding observed in postcontrast FLAIR imaging as the passage of contrast agent in the subarachnoid or subpial space, resulting from changes in blood-brain barrier (BBB) permeability in acute stroke. This study aimed to investigate the demonstration of HARM findings in young stroke patients and its relationship with clinical and laboratory findings, hemorrhagic transformation, and prognosis, as well as to determine its place in etiological classification. For this purpose, 71 acute ischemic stroke patients under the age of 55 were included in the study. The clinical, laboratory, and imaging findings of the patients were analyzed, and the severity of the stroke was evaluated based on NIHSS (National Institues Of Healt Stroke Scale Scores) at admission and discharge, as well as mRS (modified rankin score) at the third month. The TOAST classification was used for stroke etiology. The presence of contrast agent in the sulci on post-contrast FLAIR imaging was considered HARM positive. In the study, consistent with the literature, HARM was observed in 28.17% of the patients, and the rate of hemorrhagic transformation was found to be higher in these patients. However, different from other studies, the effect of HARM on prognosis could not be demonstrated due to the young population and the low average NIHSS at admission. In the literature, HARM is assumed to be a radiological indicator of neuroinflammation, and it has been shown to be associated with high CRP values. In the etiological classification, HARM was found more frequently in cardioembolic and cryptogenic stroke groups, and less commonly in the small vessel disease group. According to the results, the presence of HARM on post-contrast FLAIR imaging is specifically related to particular stroke etiologies, especially in embolic strokes. More extensive studies are needed in the young stroke group.