Proje imam hatip lisesi öğrencilerinin meslek derslerine yönelik tutumlarının öğrenci görüşlerine göre değerlendirilmesi
Project evaluation of imam hatip high school students' attitudes towards vocational courses according to student opinions
  1. Tez No: 892906
  2. Yazar: ZEYNEP YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN AKYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
Araştırmada, proje imam hatip lisesi öğrencilerinin meslek derslerine yönelik tutumları, öğrencilerin görüşlerine göre değerlendirilmiştir. Karma yöntem araştırması kullanılmıştır. Fen ve sosyal programlı proje imam hatip lisesi öğrencilerinin meslek derslerine yönelik tutum düzeylerini ortaya koymak ve konuyu bazı değişkenler açısından değerlendirmek amaçlanmıştır. Değerlendirmede nicel araştırmanın örneklemi içerisinden seçilerek mülakat yapılan öğrencilerin görüşlerine başvurulmuştur. Çalışmanın giriş kısmı; araştırmanın problemini, amacını, önemini, sınırlılıklarını ve literatür değerlendirmesini içermektedir. Yöntem kısmında; araştırmanın evren ve örneklemi, veri toplama araçları, verilerin toplanması, çözümlenmesi ve değerlendirilmesi vardır. İkinci bölümde araştırmanın bulguları, yorumları, sonuç ve öneriler kısımları yer almaktadır. Araştırma sonucunda fen ve sosyal programlı proje imam hatip lisesinde eğitim gören öğrencilerin proje imam hatip lisesi meslek derslerine yönelik tutum düzeyleri orta düzeyde çıkmıştır. Kız öğrencilerin tutum puanları, erkek öğrencilerden yüksek çıkmıştır. 12. sınıf öğrencilerinin meslek derslerine yönelik tutum puanları diğer sınıflardan yüksek çıkmıştır. Öğrencilerin anne baba öğrenim durumu ve anne baba meslekleriyle meslek derslerine yönelik tutum puanları arasında anlamlı bir farklılaşma görülmemiştir. Okuldan memnuniyet seviyesi arttıkça proje imam hatip lisesi meslek derslerine yönelik tutum puanlarının artması da elde edilen sonuçlar arasındadır.
Özet (Çeviri)
In the research, the attitudes of project IHL students towards vocational courses were evaluated according to the students' opinions. Mixed methods research was used. The science and social program project aimed to reveal the attitude levels of IHL students towards vocational courses and to evaluate the subject in terms of some variables. In the evaluation, the opinions of the students who were selected from the sample of the quantitative research and interviewed were consulted. Introduction part of the study; It includes the problem, purpose, importance and limitations of the research and literature evaluation. In the method section; The research includes the population and sample, data collection tools, data collection, analysis and evaluation. The second part includes the findings, comments, conclusions and recommendations of the research. As a result of the research, students' attitude levels towards IHL vocational courses were found to be at a medium level. Attitude scores of female students were higher than male students. Attitude scores of 12th grade students were higher than other grades. There was no significant difference between the students' parents' education level and their parents' professions and their attitude scores. Among the results obtained, as the level of satisfaction with the school increases, the attitude scores increase.