Hükümetler arası iklim değişikliği paneli (IPCC) yöntemiyle endüstriyel işletmelerde karbon ayak izi hesaplama
Carbon footprint calculation in industrial plant with the intergovernmental panel on climate change (IPCC) method
  1. Tez No: 892916
  2. Yazar: YAKUP YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
İnsan nüfusunun artmasıyla birlikte kaynak tüketimine olan ihtiyaç artmış ve bunun sonucunda ortaya çıkan çevresel etkilerle ekolojik denge bozulmaya başlamıştır. Küresel ısınma ile gelen karbon emisyonu problemini, dünya ülkeleri çeşitli protokoller ve anlaşmalar yaparak kontrol etmeye çalışmaktadır. Bu doğrultuda karbon emisyonunda en büyük paya sahip olan enerji tüketiminde ülkeler, sürekli iyileşme ve sürdürülebilirlik hedefleri belirlemektedir. Karbon emisyonları, endüstride tüketilen enerji kaynakları tarafından kontrolsüz bir şekilde artmaktadır. Bu çalışmada, endüstrinin farklı sektörlerinde tüketilen enerji kaynaklarından ortaya çıkan karbon emisyonlarının hesaplanması ve azaltılmasına yönelik çalışmalar anlatılmıştır. Bu çalışmada otomotiv ve ambalaj sektörlerindeki işletmelerin enerji tüketimi kaynaklı karbon emisyonları hükümetler arası iklim değişikliği paneli (IPCC)'ye göre belirlenmiş ve azaltmaya yönelik projeler sunulmuştur. Otomotiv sektöründe enerji tüketimi kaynaklı karbon emisyonu hesaplanmış ve karbon azaltımı sağlayacak proje önerisi ile %1,88 karbon emisyonu azaltımı sağlandığı belirlenmiştir. Ambalaj sektöründe enerji tüketimi kaynaklı karbon emisyonu hesaplanmış ve karbon azaltımı sağlayacak proje önerisi ile %15,07 karbon emisyonu azaltımı sağlandığı belirlenmiştir. Bu sonuçlara istinaden her ne kadar endüstriyel işletmeler de olsa üretim gerçekleştiren sektörler arasında karbon emisyon miktarları ciddi farklılıklar oluşturmakla beraber azaltma potansiyelleri değişkenlik gösterebilmektedir. Burada ürün üretimi gerçekleştirilirken geçen proses adımları, enerji kaynağının yoğun olarak ve hangi amaçta kullanıldığı gibi etkenler incelenmelidir.
Özet (Çeviri)
Due to increase in human population, the need for resource consumption has increased and the ecological balance has begun to deteriorate with the resulting environmental impacts. Countries around the world are trying to control the carbon emission problem that comes with global warming by making various protocols and agreements. In this regard, countries set continuous improvement and sustainability targets in energy consumption, which has the largest share in carbon emissions. Carbon emissions are increasing uncontrollably by the energy sources consumed in industry. In this study, studies on calculating and reducing carbon emissions resulting from energy sources consumed in different sectors of the industry are described. In this study, carbon emissions resulting from energy consumption of industries in the automotive and packaging sectors were determined according to the Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC) and projects to reduce them were presented. Carbon emissions resulting from energy consumption in the automotive sector were calculated and it was determined that a 1.88% carbon emission reduction was achieved with the project proposal that will reduce carbon. Carbon emissions resulting from energy consumption in the packaging sector were calculated and it was determined that a 15.07% carbon emission reduction was achieved with the project proposal that will reduce carbon. Based on these results, although industrial enterprises perform production, carbon emission levels vary significantly among sectors, and their reduction potentials can also vary. Factors such as the process steps involved in product manufacturing, the intensive use and purpose of the energy source should be examined.