Erken Yirminci Yüzyıl Osmanlı toplumunda evlilik: Sinop Nikah Defteri örneği (1919-1923)
Marriage in The Early Twentieth Century Ottoman society: The Sample of The Si̇nop wedding book (1919-1923)
- Tez No: 892921
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YELİZ USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu çalışmada Osmanlı toplumunda önemli bir yer tutan evlilik kurumu, Sinop nikah defteri örneği üzerinden değerlendirilmiştir. Öncelikle, ailenin oluşumunun adımları anlatılmıştır. Evliliğe ilk adım olan nişanlanmadan itibaren nikah akdinin yapılışına ve bu konulardaki önemli detaylara yer verilmiştir. Evlenme usullerinden nikahın yapılışına, istem dışı evliliklere ve gayrimüslimlerle yapılan karma evliliklere değinilmiştir. Evliliğin olumlu sonuçları, evlilikle birlikte eşlerin birbirlerine karşı sorumlulukları, mehir, nafaka gibi hak ve yükümlülükler ele alınmıştır. Ayrıca, evliliğin ayrılıkla sonuçlandığı durumlar ele alınmış ve bu bağlamda talak, muhâlaa ve tefrîk ile gerçekleştirilen ayrılıklar ve bunların sonuçları açıklanmıştır. Sinop Şer'iyye Sicili Defteri, şekil ve içerik yönünden incelenerek evlilik oranı, evlilik yaşı, mehir, boşanma ve tekrar evlilik oranı, sosyo- kültürel hayatın evlilik kurumuna etkileri incelenmiştir. Dönemin savaş koşulları da göz önünde bulundurularak evlilik kurumunun nasıl etkilenmiş olabileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the institution of marriage, which has an important place in Ottoman society, is evaluated through the example of the Sinop marriage registry. First of all, the steps of forming the family are explained in detail. From the engagement, which is the first step to marriage, the making of the marriage contract and principal information on these issues are included. This work also mentions the marriage methods, the marriage contract, involuntary marriages, and marriages with non Muslims in Ottoman society. The positive consequences of the marriage, the responsibilities of spouses towards each other, rights, and obligations such as mahr and alimony are discussed. In addition, the cases where the marriage resulted in separation were discussed, and in this context, the divorces through talaq, muhâlaa, and tafrîq and their consequences were explained. Sinop Sher'iyye Registry Book was analyzed in terms of form and content. The effects of marriage rate, age of marriage, mahr, divorce and remarriage rates, and socio-cultural life on the institution of marriage were analyzed. Considering the war conditions of the period, how the institution of marriage might have been affected was evaluated.