Proteolitik aktivitesi yüksek yoğurt bakterileri ile probiyotik kültür kombinasyonlarından biyoaktif peptid üretimi ve fonksiyonel özelliklerinin belirlenmesi
Production of bioactive peptides from combinations of probiotic culture and yogurt bacteria with high proteolytic activity and determination of their functional properties
- Tez No: 892973
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SAĞDIÇ, DOÇ. DR. MUSTAFA TÜRKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada yoğurt starterleri ve probiyotiklerle süt fermentasyonu sonucu üretilen biyoaktif peptidlerin farklı fraksiyonlarının antioksidan, antidiyabetik, anjiyotensin dönüştürücü enzim (ACE) inhibitör, antibakteriyel ve sitotoksik etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Süt, yoğurt starterlerinin yanı sıra Lacticaseibacillus (L.) rhamnosus GG ve Lacticaseibacillus paracasei ile birlikte ve ayrı ayrı fermente edildikten sonra 5 ve 10 kDa (kilodalton) filtrelerden geçirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the antioxidant, antidiabetic, angiotensin-converting enzyme (ACE)-inhibitory, antibacterial and cytotoxic effects of different fractions of bioactive peptides produced as a result of milk fermentation with yogurt starters and probiotics. In addition to yogurt starters, milk was fermented separately and together with Lacticaseibacillus (L.) rhamnosus GG and L. paracasei, then passed through 5 and 10 kDa (kilodalton) filters. A significant difference was observed in the fermentation time between the samples.