Studies towards zinc(II) bisdipicolylamine-bearing particles for the sequestration, agglutination, and inhibition of bacteria
Bakterı̇lerı̇n sekestrasyonu, aglütı̇nasyonu ve ı̇nhı̇bı̇syonu ı̇çı̇n çı̇nko(II) bı̇sdı̇pikolı̇lamı̇n taşıyan parçacıklara yönelı̇k çalışmalar
- Tez No: 892972
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAN TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Dünya genelinde her yıl binlerce insan artan antibiyotik direnci sebebi ile ölmektedir ve bu ölümlerin neredeyse yarısı bakteriyemiden kaynaklanmaktadır. Antibiyotik direnci, bakterilerin sitotoksik (bakterisidal) veya büyümeyi engelleyici (bakteriyostatik) antibiyotiklerin varlığında hayatta kalma yeteneğidir. Antibiyotik direncinin üstesinden gelmek için mevcut tedavi stratejilerinin iyileştirilmesi veya yenilerinin geliştirilmesi gerekmektedir. Antibiyotik direncine genel bir çözüm bulmak için evrensel bakteriyel hedefleme gerekmektedir. Bu bağlamda, Zn(II) bisdipikolilamin (Zn2BDPA) kompleksleri, bakteri hücreleri de dahil olmak üzere biyomembranlardaki negatif yüklü fosfat amfifillere seçici olarak bağlanabildikleri için çok önemlidir. Bu çalışma, artan antibiyotik direnci göz önünde bulundurularak antibakteriyel tanı/tedavi için mevcut stratejilerin iyileştirilmesini ve yenilerinin geliştirilmesini araştırmaktadır. Bu bağlamda, ilk yaklaşım bakteri hücrelerine bağlanabilen yapılarını sentezlenmesi ve bakteri hücrelerine bağlanabilen lipozomlarının bir parçası olmak üzere oleik asit ile konjuge edilmesiydi. İkinci yaklaşım, bakteri hücrelerine bağlanabilen lipozomlarının (Lipo1 ve Lipo4) hazırlanması ve bakteriyel aglütinasyon potansiyellerinin araştırılmasını içeriyordu. Üçüncü yaklaşım ise bakterilerin sulu ortamdan ayrıştırılabilmesi için bakteri hücrelerine bağlanabilen selüloz mikrokürelerin (BDPA-CM'ler) hazırlanmasını ve bunların tampon ve kan ortamındaki bakteriyel bağlanma kapasitelerinin araştırılmasını içeriyordu. Sonuçlar, Lipo1/4 lipozomlarının negatif yüklü lipozomlara ve bakteri hücrelerine karşı seçici aglütinasyon özelliklerine sahip olduğunu göstermiştir. Aglütinasyon hem kantitatif hem de kalitatif olarak incelenmiştir. BDPA-CM'ler tampon ve kan ortamında bakteri hücrelerine karşı güçlü bir afinite sergilemiş ve hemolitik özellik göstermemiştir. Bu bulgular bakteriyel enfeksiyonların teşhis ve tedavisi için yeni stratejilere yol açabilir.
Özet (Çeviri)
Thousands of patients die every year all around the world due to the emergence of antibiotic resistance, and almost half of these deaths are caused by bacteremia. Antibiotic resistance is the ability of bacteria to survive in the presence of cytotoxic (bactericidal) or growth-inhibitory (bacteriostatic) antibiotics. To overcome antibiotic resistance, it is necessary to improve currently available therapeutic strategies or develop new ones. Finding a general solution for antibiotic resistance requires universal bacterial targeting. In this context, Zn(II) bisdipicolylamine (Zn2BDPA) complexes are very important, as they are capable of selectively targeting negatively charged phosphate amphiphiles in biomembranes, including those of bacterial cells. This study explored the improvement of currently available strategies and the development of new ones for antibacterial diagnosis/therapy. In this context, the first approach was to synthesize bacterial targeting elements and conjugate them with oleic acid to be part of bacterial targeting liposomes. The second approach involved preparing bacterial targeting liposomes (Lipo1 and Lipo4) and investigating their bacterial agglutination potential. The third approach involved the preparation of bacterial-targeting cellulose microspheres (BDPA-CMs) for the sequestration of bacteria from aqueous media and exploring their bacterial binding capacities in buffer and blood media. The results showed that Lipo1/4 have selective agglutination properties towards negatively charged liposomes and bacterial cells. Agglutination was investigated both quantitatively and qualitatively. BDPA-CMs exhibited robust affinity towards bacterial cells in buffer and blood media and were not hemolytic. These findings may lead to novel strategies for the diagnosis and treatment of bacterial infections.