Beden eğitimi öğretmenlerinin mesleğe yönelik tutumlarının ölçülmesi (Ankara Keçiören örneği)
Measuring physical education teachers' attitudes towards the profession (Ankara Keçiören case)
  1. Tez No: 892978
  2. Yazar: KÖKSAL BÖCEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖÇALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı Ankara ili, Keçiören ilçesinde bulunan ortaokul ve liselerde görevli beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin, beden eğitimi öğretmenliği (BEÖ) mesleğine yönelik görüşlerini ve öğretmenlik tutumlarının ne düzeyde olduğunu belirlemek ve bu olgular arasında anlamlı bir farkın olup olmadığını incelemektir. Bu araştırmanın çalışma evrenini Ankara-Keçiören İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı 71 ortaokul ve 54 lise kurumunda görevli toplam 294 beden eğitimi öğretmeni oluşturmaktadır. Öğretmenlerin tamamına e-posta yoluyla ulaşılmış, geri dönüş yapan 207 beden eğitimi öğretmeni araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmada ortaya konulan ve öngörülen modelin analiz ve testi SPSS 25.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Parametrik dağılım gösteren iki grup karşılaştırması için Independent-t testi, non-parametrik gösteren iki grup karşılaştırması için ise Mann-Whitney U testi, kullanılmıştır. Parametrik dağılım gösteren ikiden fazla grup karşılaştırması için One-Way ANOVA testi, non-parametrik gösteren ikiden fazla grup karşılaştırması için ise Kruskal Wallis-H testi kullanılmıştır. Çalışamaya katılan beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin BEÖYTÖ ölçeğinden aldıkları toplam puan ortalaması 72,8 ± 8,5, en yüksek 110 ve en düşük 56 puan alındığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the level of physical education and sports processes, details and teaching attitudes towards the physical education teacher (PET) profession in secondary and high schools in Keçiören district of Ankara province, and to determine whether there is a significant difference between these facts. The population of this comprehensive study consists of a total of 294 physical education teachers working in 71 secondary schools and 54 high schools affiliated to Ankara-Keçiören District Directorate of National Education. All teachers were contacted via e-mail, and 207 physical education departments who responded were included. The analysis and testing of the model that emerged and presented in the research was analyzed using the SPSS 25.0 package program. Independent-t test was used for comparison of two groups showing parametric distribution, and Mann-Whitney U test was used for comparison of two groups showing non-parametric distribution. One-Way ANOVA test, which shows a parametric distribution, was used for comparisons of more than two groups, and the Kruskal Wallis-H test, which shows a non-parametric distribution, was used for comparisons of more than two groups. It was determined that the total score presented in the physical training and sports options participating in the study in AS-PET was 72.8 ± 8.5, with the highest score being 110 and the lowest score being 56.