Bölgesel gelişme dinamikleri bağlamında büyük ulaşım yatırımları
Major transportation investments in the context of regional development dynamics
- Tez No: 893000
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK BEYAZLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Sanayi devriminin ilk yıllarında başlayıp günümüze kadar süre gelen bölgelerarası gelişmişlik farkları, ülkelerin birtakım politikalarla azaltmayı hedeflediği birincil konulardan olmuştur. Bu politikalardan biri olarak son dönemde gelişmeyi yönlendirici etkisi sebebiyle ulaşım yatırımı kararları öne çıkmaktadır. Bu doğrultuda özgün bir bakış açısıyla ulaşım yatırımlarının ekonomik boyutunun yanında sosyal ve fiziksel boyutları bütüncül bir şekilde ele alınarak; bölgesel gelişmenin ekonomik, demografik, sosyo-kültürel, yenilikçi ve çevresel yapı dinamiklerine etkisi metodolojik bir yaklaşımla sorgulanması amaçlanmıştır. Ulaşım yatırımlarının bölgesel dağılımının ortaya koyulduğu mekânsal analizler doğrultusunda; yatırım maliyetlerinin bölgesel coğrafi nitelikler, yol tasarım standardı ve fiziki büyüklük faktörlerinin etkisi olmak üzere üç ayrı unsur çerçevesinde farklılaştığı görülmüştür. Ulaşım yapısının bölgesel gelişme dinamikleriyle ilişkisinin sorgulandığı panel veri analiziyle elde edilen ampirik sonuçlar doğrultusunda da ulaşımın sosyal ve fiziksel yönlerinin bölge dinamiklerine etkisinin farklılaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The differences in interregional development that started in the early years of the industrial revolution and have lasted until today have been one of the primary issues that countries have aimed to reduce with a number of policies. As one of these policies, transportation investment decisions stand out due to their guiding effect on development in the recent period. In this direction, by considering the economic dimension of transportation investments as well as the social and physical dimensions in a holistic manner with an original point of view; it is aimed to question the impact of regional development on economic, demographic, socio-cultural, innovative and environmental building dynamics with a methodological approach. According to the spatial analyses in which the regional distribution of transportation investments was revealed, it was found that the investment costs differed within the framework of three separate elements: regional geographical characteristics, road design standard and the influence of physical size factors. In line with the empirical results obtained by panel data analysis, in which the relationship of transportation structure to regional development dynamics was questioned, it was also seen that the impact of social and physical aspects of transportation on regional dynamics has become different.