Portföy riski ve portföy riskinin yönetim araçlarından biri olarak uluslararası çeşitlendirme
Portfolio risk and international diversification as means of managing portfolio risk
  1. Tez No: 89306
  2. Yazar: NEVSER MİNE TÜKENMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN OLALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
ÖZET Artan globalleşme ile birlikte, uluslararası menkul kıymet ticareti; kurumsal yatırımcıların portföylerini değişik yatırım alanlarına kaydırarak risklerini yayma ve gelirlerini arttırma isteği, marjinal piyasalara yönelme, menkul kıymet borsalarının yabancı yatırımcılara açılması gibi birçok faktörün de etkisiyle son derece gelişmiş ve çok boyutlu bir yapı içine girmiştir. Bu çok boyutlu ve karmaşık yapı içinde, yatırımcı açısından bakıldığında, menkul kıymet yatırımları sonucu ortaya çıkacak riskin düşürülmesi konusu önem kazanmaktadır. Menkul kıymet yatırımlarında riskin dağıtılması çeşitli biçimlerde yapılacak portföy çeşitlendirmesi ile sağlanabilmektedir. »Ancak; tek bir piyasa içindeki menkul kıymetlerin aynı yönde hareket etmeleri, ulusal piyasa içinde yapılacak etkin bir çeşitlendirme olanağını sınırlamakta ve yatırımcıları farklı ülke ve piyasalarda yatırım olanakları aramaya yöneltmektedir. Uluslararası portföy yatırırnlannın potansiyel avantajı ulusal portföylerin risk/getiri oranının iyileştirilmesidir. Bu oranın iyileştirilmesi belli bir risk düzeyinde daha yüksek getiri sağlanması ya da belirli bir getiri düzeyinde daha düşük risk elde edilmesine bağlıdır. Uluslararası portföy çeşitlendirmesinin portföy riski ve getirişi üzerindeki etkisini inceleyebilmek amacıyla; menkul kıymet yatırunlannda toplam riski oluşturan kaynaklar, portföy riskini oluşturan bileşenlerin çeşitlendirme üzerindeki etkileri, çeşitlendirme kavramı ve boyutları, uluslararası çeşitlendirmenin sağladığı yararlar ve ortaya çıkan riskler- literatür taraması ile incelenmiştir. Daha sonra 1996-1997 yıllan verilerine göre IMKB-100 endeksine dahil hisse senetlerinden oluşturulan etkin portföyler ile MSCI endekslerine dahil ülkelerden oluşan uluslararası etkin portföylerin performansları değerlendirilmiştir. Ayrıca; yine aynı dönemde gelişen piyasaların uluslararası çeşitlendirme potansiyelinin analizi yapılmıştır. Son olarak, on beş yıllık dönemde gelişen ve gelişmiş piyasaların ortalama risk ve korelasyon katsayılarının göstermiş olduğu trend incelenerek, uluslararası çeşitlendirme potansiyeli üzerindeki etkisi hakkında sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As globalization is widespread, international security trading has shown an outstanding development and gained a complex dimension as a result of such factors as institutional investors' motivation for eliminating risks and increasing returns of their portfolios by investing in various investment areas, tendency of investors towards marginal markets, and trading opportunities for foreign investors in stock exchanges. Within this multidimensional and complex structure, from investor point of view, eliminating the risk incurred as a result of security investing is really an important issue. Eliminating the risk associated with security investing is done by using various portfolio diversification methods. However, an effective diversification within a domestic market is limited by the fact that^all securities within a single market exhibit the same tendency; and as a result, investors tend to investigate investment opportunities in different countries and in different markets. A potential advantage of international portfolio investments is improving the risk/return ratios of domestic portfolios. Improving this ratio depends on either getting a higher return at a certain level of risk or a lower risk at a certain level of return. With the purpose of analyzing the impact of international portfolio diversification on portfolio risk and return, this study includes a literature review on sources of total risk associated with security investing, effects of portfolio risk factors on diversification, diversification concept and its context, advantages of international diversification, and associated risk. Then, a performance evaluation has been conducted on efficient portfolios formed of stocks from ISE-100(IMKB-100) Index and international portfolios formed of securities from MSCI based on 1996-1997 data. Further, for the same period, international diversification potential of developing markets has been analyzed. Finally, examining the trend exhibited by average risk and correlation coefficients of developed and developing countries for a fifteen-year period, some findings have been reached about the impact of that trend on international diversification. TM KÖSÜMÜ/