Manisa Muradiya Camii çinilerinin iç mekan süslemesindeki kullanım alanları, renk, desen ve kompozisyon özelliklerinin İstanbul Mesih Paşa Camii çinileri ile karşılaştırılarak kataloglanması
Comparifion and catalog of imfide design, areas, color, design and comparifion proerties of tallies of Manisa Muradiye Mosque with İstanbul Mesih Paşa Mosque
  1. Tez No: 89305
  2. Yazar: ÇETİN ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZNUR AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET İznik Çinileri ile ilgili olarak ülkemizde ve dünyada son yıllarda hız kazanan bir çok çalışma yapılmaktadır. Bu çalışmalara bakıldığında konunun tarihi boyutu içinde uzmanlarca teknolojik, ekonomik, estetik ve sanat tarihi açısından ele alındığını görmekteyiz. Bu çalışma İznik çinilerinin en güzel örneklerinin verildiği 16. yüzyılda çinilerin uygulandığı Manisa Muradiye Camii (1586) ve karşılaştırmanın yapıldığı İstanbul Mesih Paşa Camiî (1586) çinilerini incelemektedir. Sanat tarihçilerinin ağırlık kazandığı çalışmalar yanında, çeşitli kaynaklarda yayınlanmış makale ve eserleri, konu hakkında bilgi sahibi olanlardan derlenmiş bilgileri en doğru ve düzenli olarak bir araya getirmeyi amaçlamıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde üç başlık altında; Manisa Muradiye Camii ve İstanbul Mesih Paşa Camii'nin tarihçesi mimarî yapısı ve camilerde bulunan süsleme unsurlarına yer verilmiştir. Camilerin kısaca tarihçeleri aktarılmış mimari yapıları kendilerine has özellikleri tanıtılmıştır. Camilerde bulunan çini dışındaki süsleme unsurları tek tek anlatılmıştır. Bilgiler resimlerle, planlarla desteklenmiştir. İkinci bölümde dört başlık altında; Manisa Muradiye Camii ve İstanbul Mesih Paşa Camiinde bulunan çinilerin kullanım alanları, renk, desen ve kompozisyon özelliklerine yer verilmiştir. Manisa Muradiye Camii çinileri üç alt gurup içinde incelenmiştir. Mihrap çevresinde ve pencere üstü alınlıklarda yer alan çilliler 1/1 oranında çizilmiş, planları çıkarılmış ve yazılı metin kısımlarına açıklama getirilmiştir. İstanbul Mesih Paşa Camii çinilerinde farklılık gösteren mihrap çevresi çinilerinin 1/1 oranında kesit çizimi alınmıştır. Manisa Muradiye Camii ile karşılaştırması yapılarak aynı desenin kullanıldığı pencere üstü alınlık çinileri incelenmiştir. Genel olarak 16. yüzyıl çinilerinin renk, desen ve kompozisyon özellikleri camilere indirgenmiştir. Tek tek açıklama getirilmiştir. Üçüncü bölümde; Manisa Muradiye Camii ve İstanbul Mesih Paşa Camii mihrap çevresinden dönemin özelliğini yansıtan kompozisyonlar uygulama için seçilmiştir. İznik ve Kütahya' da farklı üretimler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There are many studies related to İznik tiles in Turkey and world. In last decade when looked at these studies, they were studied from, historical tecnological, economical, deshthetical and art history perspectives. This study was conducted in Manisa Muradiye Mosque (1586) Turhich has the 16. th centry the most beautiful İznik tiles examples and in İstanbul Mesih Paşa Mosque (1586) tiles that is the compared Mosque. In this study with the studies art history researchers; data's from articles, ant interviews were tried to picked up and put in an right order. The study has 3 parts In the first part, in 3 subtitles Manisa Muradiye Mosque and İstanbul Mesih Paşa Mosque history architectural structure and decoration factors. A short history of Mosques, architectural structure properties of themselves were introduced. Decoration factors, different from tile, in mosques were explained one by one Datas were supplied with pictures and plans. In the second part; in 4 subtitles; Manisa Muradiye Mosque and İstanbul Mesih Paşa Mosque's tile using areas, color, desing, and composition properties were studied. Manisa Muradiye Mosque tiles were studied in 3 subgroups. Tiles around mihrap and pediment above window were drawn with 1/1 ratio, drawn plans and explained the written parts. Tiles, around the mihrap in İstanbul Mesih Paşa Mosque those were different, were drawn 1/1 ratio. Datas were compared with Manisa Muradiye Mosque and the same design pediment tiles studied. Generally, 16. Centry tiles color, design and composition properties were reduced to mosques. One by one explanations were done. In the third part; some compositions, from the around of mihrap that reflects that history properties of that time were chosen for application. Different products were done in İznik and Kütahya. VI