Credit supply, real estate prices, and macroeconomic fluctuations
Kredi arzı, gayrimenkul fiyatları ve makroeokonomik dalgalanmalar
- Tez No: 893060
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
This paper empirically and theoretically analyzes the impact of commercial credit movements on macroeconomic fluctuations in Turkey for the period 2010Q1-2023Q4, especially focusing on the housing market. For this purpose, in the empirical part, I use the local projection instrumental variable approach where a credit supply shock is an instrument, derived from the micro-data. Results imply a significant increase in consumption and house prices in response to the credit supply shock while investment, labor hours worked, and capital price responses are lagged. In the theoretical part, I augment Liu, Wang, and Zha (2013) with a credit supply shock, which affects the saving decision of a household. I compare the similarities and differences of impulse response functions of the credit supply shock with the empirical ones. Finally, variance decomposition analysis points out the importance of the credit supply shock.
Özet (Çeviri)
Bu çalışma, 2010Q1-2023Q4 dönemi için Türkiye'de ticari kredi hareketlerinin makroekonomik dalgalanmalar üzerindeki etkisini özellikle konut piyasasına odaklanarak ampirik ve teorik olarak analiz etmektedir. Bu amaçla, ampirik kısımda, mikro verilerden türetilen bir kredi arzı şokunun araç olduğu yerel projeksiyon araç değişken yaklaşımı kullanılmaktadır. Sonuçlar, kredi arz şokunun tüketim ve konut fiyatlarında önemli bir artışa yol açtığına işaret ederken, yatırım, çalışılan işgücü saati ve sermaye fiyatı tepkisinin gecikmeli olduğunu göstermektedir. Teorik kısımda, Liu, Wang ve Zha (2013) modeli, hanehalkının tasarruf kararını etkileyen bir kredi arzı şoku eklenerek genişletilmekte ve kredi arzı şokunun etki tepki fonksiyonlarının benzerlikleri ve farklılıkları ampirik sonuçlarla karşılaştırılmaktadır. Son olarak, varyans ayrıştırma analizi kredi arzı şokunun önemine işaret etmektedir.