Essays on using information systems for social progress: Agent-based models for a better world
Sosyal ilerleme için bilgi sistemlerinin kullanımı üzerine makaleler: Daha iyi bir dünya için ajan-bazlı modeller
- Tez No: 893074
- Danışmanlar: PROF. DR. BERTAN YILMAZ BADUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Yoksulluk ve eşitsizlik küresel ölçekte bir acı sebebi olmaya devam etmekte ve kapsayıcı büyümeyi engellemektedir. Bu tezde, yoksulluk ve eşitsizliğin azaltımına yönelik iki farklı yöntemi, hibe ve krediyi incelemek için ajan-bazlı modellemeyi kullanan iki makale sunmaktayız. İlk makale, makro düzeyde bir yaklaşımla, tek işlemin ajanlar arasında para transferi olduğu basit bir ekonomi modeli oluşturur. Eşitsizliği azaltmadaki etkinliklerini ölçmek için zorunlu verme, vergilendirme, ve gönüllü verme, maddi yardım (zekat), hem ayrı ayrı hem de eş zamanlı olarak simüle edilir. Farklı oranlar ve alıcı gruplarıyla yapılan deneylerin sonuçları, her ikisinin de servet dağılımındaki eşitsizliği azaltmada etkili olduğunu ve birbirlerinin yerine geçebileceğini göstermektedir. Servetin bir kısmının verilmesi (zekat), alıcıların rastgele seçiminde de eşitsizliği azaltmaktadır. Belirli koşullarda, servetin verilen kısmının oranlarının bazı kritik değerleri aşması halinde eşitsizliğin yeniden arttığı gözlemlenmiştir. İkinci makale, mikro düzeyde bir yaklaşımla kredi vermeye odaklanır ve eşler arası (P2P) mikro kredi platformlarında otomatik yeniden kredi verme mekanizmasını modeller. Kredi verilecek projelerin seçimi için nispeten daha iyi kaynak kullanımını sağlayan kriterleri bulmayı amaçlamaktadır. Sonuçlar, kredi temerrüdü veya projelerin tam fonlanması koşullarında, girişimcilerin önceki deneyimi kriterinin; kredi temerrüdü olmadan projelerin eşit ancak kısmi fonlanması halinde ise, daha az ek fon ihtiyacı veya kampanyanın sona ermesine daha kısa süre kalması kriterlerinin daha iyi kaynak kullanımı sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Poverty and inequality continue to be a cause of suffering in global scale, hampering inclusive growth. In this dissertation, we present two essays, which utilises agent-based modelling, to examine two different methods for alleviation of poverty and inequality, namely giving and lending. First essay builds a simple economy model in which only transaction is money transfer between agents, in a macro level approach. It simulates compulsory giving, taxation, and voluntary giving, almsgiving (zakat), both separately and simultaneously, to measure their effectiveness in inequality reduction. Results of experiments with different rates and recipient groups demonstrate that they are both effective at decreasing nonuniformity in wealth distribution, and can substitute each other. Giving a portion of wealth (zakat) reduces inequality in random selection of recipients as well. In specific conditions, if share of wealth given as alms exceeds some critical values, inequality is observed to raise again. Second essay focuses on lending with a micro level approach and models automated relending mechanism in peer-to-peer (P2P) microlending platforms. It aims to find the selection criteria of projects to loan, that enables relatively better resource utilisation. Results show that in conditions of loan default or full funding of projects, criterion of previous experience of entrepreneurs provides better effectiveness in resource utilisation, whereas in equal but partial funding of projects with no loan default, criteria of less additional fund needed or shorter time to expiration of the campaign achieve better utilisation.