Development of polymer-based microcapsule reinforced composite material
Polimer esaslı mikrokapsül takviyeli kompozit malzemenin geliştirilmesi
  1. Tez No: 893102
  2. Yazar: ELMAS KIRTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TARIK EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Her geçen gün artan nüfus, teknolojik gelişmeler ve bunların beraberinde artan yaşam standartları tüm dünyada ihtiyaç duyulan enerji talebini arttırmaktadır. Bu nedenlerden dolayı enerji depolama ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı iyi birer alternatiftir. Enerjinin farklı türleri çeşitli yöntemlerle depolanabilir. Bu alanda yapılan çalışmalar incelendiğinde faz değişim malzemelerinin (FDM'lerin) kullanıldığı görülmektedir. Bu malzemeler termal enerji depolayabilir ve faz değişim sürecinde büyük miktarda gizli ısıyı emebilir ve serbest bırakabilir. Ancak bu malzemelerin termal kararlılığı ve uzun süreli özelliğini koruyamaması gizli ısı depolamanın kullanımında karşılaşılan bazı sorunlardır. Bu sorunların çözümü için FDM'lerin kapsülleme veya bir konteyner içinde saklama şeklinde uygulaması üzerine çalışmaların yapıldığı görülmektedir. Tez çalışmasında polimetil metakrilat-polietilen glikol esaslı kopolimerler sentezlenmiş ve ticari parafin (ticari RT-28, RUBITHERM®) kapsüllenmiştir. Kapsülleme verimliliği ve ısı depolama kapasitesi değerlendirildikten sonra, (i) Stöber prosesi ile silika, (ii) karboksimetil selüloz (CMC) ve (iii) ticari silikat çözeltisi (Flexdub) ile ikinci bir katmanın kaplaması yapılmıştır. Elde edilen kapsüllerin kimyasal yapıları FTIR kullanılarak analiz edilmiş, termal davranışları TGA ve DSC ile değerlendirilmiş, yüzey morfolojisi ve mikroskobik yapısının incelenmesi için TEM, yüzey elementel analizi için XPS kullanılmıştır. Kapsüllerin 100 °C de ve 50 termal döngü sonrasında kararlı olduğu görülmüştür. Çift kaplama sonrası özellikle ticari silikat çözeltisi (Flexdub) ile çift katmanlı FDM'nin 140 °C de kararlı olduğu gözlenmiştir. İki katmanlı kapsüllerin ekstrüder hattında davranışını incelemek için polipropilen matrikse belli oranda ekleme yapılmış ve elde edilen kompozitin faz değişim özelliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The increasing global population, technological advancements, and the resulting rise in living standards have significantly boosted the global demand for energy. Consequently, energy storage and the use of renewable energy sources present many alternatives. Various methods can be employed to store different forms of energy. Studies in this field have highlighted the use of phase change materials (PCMs), which can store thermal energy and absorb or release large amounts of latent heat during phase transitions. However, issues such as thermal instability and the inability to maintain long-term properties pose challenges to the use of latent heat storage. To address these problems, research has focused on encapsulating PCMs or storing them within a container. In this thesis, polymethyl methacrylate-polyethylene glycol-based copolymers were synthesized, and commercial paraffin (commercial RT-28, RUBITHERM®) was encapsulated. After evaluating the encapsulation efficiency and heat storage capacity, a second layer coating was applied using (i) the Stöber process with silica, (ii) carboxymethyl cellulose (CMC), and (iii) a commercial silicate solution (Flexdub). The chemical structures of the obtained capsules were analyzed using FTIR, their thermal behaviors were assessed with TGA and DSC, and TEM was used to examine the surface morphology and microscopic structure, while XPS was employed for surface elemental analysis. The capsules were found to be stable at 100 °C after 50 thermal cycles. It was observed that particularly the double-layered PCM coated with the commercial silicate solution (Flexdub) remained stable at 140 °C. To investigate the behavior of double-layered capsules in an extruder line, a certain amount was added to a polypropylene matrix, and the phase change property of the obtained composite was analyzed.