Yardımcı sargı kullanarak tek fazlı transformatörün enerjilendirme akımının azaltılması
Reduction of inrush current of single-phase transformer using auxiliary winding
- Tez No: 893106
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KARAKAYA, PROF. DR. İRES İSKENDER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu doktora tezi, enerji sektöründe önemli bir sorunu ele alarak transformatörlerin anahtarlama anındaki enerjilendirme akımını azaltma veya ortadan kaldırma amacı taşımaktadır. Geliştirilen yeni teknik, enerji sistemlerinin güvenilirliği ve verimliliği açısından kritik olan bu sorunu ele almada geleneksel yöntemlerin ötesine geçmeyi hedeflemektedir. Tez, ANSYS Maxwell programı kullanılarak gerçekleştirilen simülasyonlar üzerinden bu yeni teknik yaklaşımın etkinliğini göstermektedir. Literatür taraması, benzer çalışmaların sınırlamalarını belirleyerek ve mevcut boşlukları vurgulayarak tezin özgünlüğünü ve katkısını ortaya koymaktadır. Elde edilen sonuçlar, önerilen teknik yaklaşımın transformatörlerin anahtarlama anındaki enerjilendirme akımını etkili bir şekilde kontrol etmede başarılı olduğunu göstermektedir. Bu çalışmanın sağladığı bilgiler, enerji sistemlerindeki transformatör performansını optimize etmek isteyen mühendislik uygulayıcılarına, araştırmacılara değerli bir kaynak sunabilir. Bu tez, enerji sistemlerindeki önemli bir soruna çözüm önerirken aynı zamanda gelecekteki çalışmalar için yeni bir araştırma alanı açma potansiyeli taşımaktadır. Transformatör teknolojileri ve enerji sistemleri üzerine çalışan profesyoneller için bu tez, enerjilendirme akımı kontrolü konusunda yeni bir perspektif sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis addresses a significant issue in the energy sector by aiming to reduce or eliminate the inrush current during the switching of transformers. The newly developed technique seeks to go beyond traditional methods to address this critical problem in terms of the reliability and efficiency of energy systems.The thesis demonstrates the effectiveness of this new technical approach through simulations conducted using the ANSYS Maxwell program. The literature review identifies the limitations of similar studies and emphasizes existing gaps, highlighting the originality and contribution of the thesis.The obtained results indicate that the proposed technical approach successfully controls the inrush current during the switching of transformers. The information provided by this study can serve as a valuable resource for engineering practitioners, researchers, and academics seeking to optimize the performance of transformers in energy systems.While offering a solution to a significant problem in energy systems, this thesis also has the potential to open up a new research area for future studies. For professionals working on transformer technologies and energy systems, this thesis provides a new perspective on inrush current control.