Farklı seçicilik analiz yöntemlerinin sade uzatma ağları seçicilik tahminlerine etkisi
The effect of different selectivity analysis methods on gill net selectivity estimates
- Tez No: 893105
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN AYAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Deniz Bilimleri, Fisheries Technology, Marine Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma; sade uzatma ağlarına yönelik seçicilik hesaplamalarında farklı seçicilik analiz yöntemlerinin seçicilik eğrileri ve optimum yakalama boylarının tespiti üzerindeki olası etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada; 20 mm, 22 mm, 23 mm ve 25 mm ağ göz genişliklerine sahip olan sade uzatma ağları kullanılmıştır.Ağlar 2 farklı avcılık yönteminde (voli ve dönek) denenmiş ve her avcılık yöntemine ait veriler iki farklı seçicilik yöntemi ile analiz edilerek, seçicilik tahmininden kaynaklı önemli fark olup olmadığı değerlendirilmiştir. Voli yöntemi kullanılarak yapılan saha çalışmalarında kupes (Boops boops, Linnaeus, 1758) ve melanur (Oblada melanuraLinnaeus, 1758), dönek yönteminde ise sadece kupes balığı için yeterli seçicilik verileri elde edilmiştir. Kupes balıkları için voli ve dönek ile avcılık yöntemleri içerisinde seçicilik analiz yöntemlerinden kaynaklanan balıkçılık yönetimi açısından önemli bir farklılık belirlenmemiştir. Voli yönteminde yeterli analiz verisi elde edilen melanur balıkları için Holt ile SELECT metodu arasında ortalama 4 cm civarında farklılık bulunmuştur. Çalışma sonucunda kupes balıkları için seçicilik analiz yöntemlerinin farklılığının optimum yakalama boyları arasında önemli farklılıklar oluşturmadığı belirlenmiştir.Melanur balıklarında ise seçicilik analiz yöntemlerindeki farklılıkların ilk üreme boyları ile birlikte değerlendirildiğinde stok için risk oluşturabilecek farklılıklara yol açtığı belirlenmiştir. Çalışma sonuçları, yassı vücut yapısına sahip balıkların seçicilik analizleri için daha fazla çalışma yapılması gerekliliğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the possible effects of different selectivity analysis methods on the determination of selectivity curves and optimum catch lengths in selectivity calculations for the gillnets. Gillnets with mesh sizes of 20 mm, 22 mm, 23 mm and 25 mm were used. To evaluate whether there was a significant difference due to the selectivity estimate, nets were tested in two different fishing methods. The data of each fishing method were analyzed with two different selectivity methods.Drive in Fishery Method, sufficient selectivity findings were obtained for bogue (Boops boops, Linnaeus, 1758) and Saddled seabream (Oblada melanura, Linnaeus, 1758), and in the Stationary Setting Method, only for kupes fish.No significant difference was determined in terms of fisheries management arising from selectivity analysis methods among Drive in Fishery Method and Stationary Setting Method fishing methods for kupes fish, but a difference of approximately 4 cm was found between the results of Holt and SELECT methods for melanur fish for which sufficient analysis data were obtained in the Drive in Fishery Method. It was determined that the differences in selectivity analysis methods for kupes fish did not create significant differences between optimum catch sizes.For melanur fish, it has been determined that the differences in selectivity analysis methods, when evaluated together with the first reproduction lengths, lead to differences that may pose a risk for the stock.