Artificial intelligence utilized ballistocardiography and phonocardiography based blood clot detection system
Yapay zeka desteği ile ballistokardiografi ve fonokardiografi sinyallerine dayalı kanda pıhtı tespit sistemi
- Tez No: 893151
- Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kalp krizleri ve beyin inmeleri dünyanın en çok ölüme sebep olan hastalıklardır, genellikle her ikisi kan pıhtıları ile tıkanan damarların sonucudur. Buluş, damarlardaki oluşan kan pıhtıların yerlerini tespit etmek amacıyla bir sensör matrisi ve eğitilen bir yapay sinir ağı (ANN) desteği ile ilgilidir. Buluşta, hastanın yatağının altına bir sensör matrisi yerleştirilecektir, ballistokardiyografi (BCG) sinyalleri ölçülüp fonokardiyografi (PCG) sistemine aktarılacak, PCG sistemine aktarılan sinyaller ses sinyallerine dönüştürülecektir.Sistemin çıkış ekranında hem BCG hem de PCG sinyallerin görünecektir, elde edilen BCG ve PCG sinyalleri eğitilen bir yapay sinir ağına aktarılıp vücut damarlarındaki kan pıhtıların yerleri tespit edilecektir.
Özet (Çeviri)
Heart attacks and strokes are some of the leading causes of death in the world. Both of these diseases are usually the outcome of blocked arteries caused by blood clots. The presented innovation is about using a set of sensors and a trained artificial neural network (ANN) to detect and locate the blood clots across the body. The mentioned sensors will be placed under the patient's bed, then ballistocardiography (BCG) signals will be measured and transferred to the phonocardiography (PCG) system, where they will be converted into sound signals. BCG and PCG graphics will be seen on the output display of the system; the obtained BCG and PCG signals will be fed into a trained artificial neural network, which will locate the locations of blood clots in the body's vessels.