A subject of one's own:''The Uncanny' Effect' in Virginia Woolf'sOrlando, Mrs. Dalloway, and The Voyage Out
Kendine ait bir kimlik: Virginia Woolf'un Orlando, Bayan Dalloway ve Dışarıya Yolculuk romanlarında 'tekinsiz' etkisi
  1. Tez No: 962968
  2. Yazar: NAZILA HEIDARZADEGAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEILI JAMALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Islamic Azad University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Lacancı öznellik kavramının sorunlu doğası, öncekiler ile mevcut girişimler arasındaki boşlukları kapatmaya yönelik çalışmaları gerektirir, öznelliğe başka bir bakış açısı sağlamaya yönelik girişimler. Bu nedenle, psikanalitik Freudyen bir kavram olarak tekinsiz etki, öznelliği tekinsizin ışığında incelemek için yeni bir bakış açısına başka bir ufuk açmak için benimsendi, öznellikle ilgili birçok sorunu çözebilecek çok önemli ve benzersiz çalışma. Bu çalışma, öznellik sürecinin trajedisi, özellikle de dişil öznellik hakkında bir yanıt sunmaya çalışmaktadır ve amacını Woolfs Orlando, Mrs. Dallow ay ve The Voyage Out'u inceleyerek güçlendirecektir. Bu üç romanın kadın kahramanları, öznelliğin yanıltıcı anlarıyla uğraşıyor. Bu çalışma iki taraflı bir çalışmadır. Bir yandan, Lacancı öznellik kavramı üzerindeki esrarengiz etkiyi inceler; diğer yandan Woolf'un bahsi geçen üç romanındaki esrarengiz etkiyi inceler. Tez, bir öznenin, özellikle de konuşan ve birleşik bir özne olmak isteyen kadınsı öznenin sorunlu arayışına cevaplar sunmaktadır. Ancak bu mücadele başarısızlığa mahkûmdur, çünkü tekinsiz etki, Sembolik Düzen yoluyla tabi olmanın her anında peşini bırakmaz ve onu sonuna kadar götürür. Tekinsiz etki, Gerçek'i Sembolik olarak sunar ve konuşan bilinçli özne haline gelmek, bu parçalanmış, bölünmüş ben-olmayan için imkansızdır.
Özet (Çeviri)
The problematic nature of the Lacanian notion of subjectivity demands studies to bridge the gaps between previous ones and present attempts to provide another aspect to look at subjectivity. Therefore, the uncanny effect, as a psychoanalytic Freudian concept was adopted to open another horizon to a new perspective to study subjectivity under the light of the uncanny, the crucial and unique study that can solve lots of problems regarding subjectivity. The present study attempts to offer an answer about the tragedy of the subjectivity process, especially feminine subjectivity, and will fortify its purpose by studying Woolfs Orlando, Mrs. Dallow ay, and The Voyage Out. The heroines of these three novels are dealing with illusory moments of subjectivity. This study is a two-sided one. On the one hand, it studies the uncanny effect on Lacanian notion of subjectivity; on the other hand, it studies the uncanny effect in Woolf's three mentioned novels. The thesis provides answers for the problematic quest of a subject especially a feminine subject who wants to be a speaking and unified subject. But this struggle is doomed to failure because the uncanny effect haunts it at every moment of becoming subject through Symbolic Order and leads it to its end. The uncanny effect presents Real in Symbolic and becoming speaking conscious subject, is impossible for this fragmented, divided non-self.