Ege Üniversitesi öğrencilerinin çevrimiçi oyun ve çevrimiçi kumar bağımlılığı düzeylerinin sosyodemografik değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of online gaming and online gambling addiction levels of Ege University students in terms of sociodemographic variables
  1. Tez No: 893172
  2. Yazar: AHMET ERTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KAYAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Ege Üniversitesi öğrencilerinin çevrimiçi oyun ve kumar bağımlılık düzeylerinin belirlenmesi ve bu iki bağımlılık düzeyinin üzerinde etkili olan sosyodemografik değişkenlerin belirlenmesinin amaçlandığı çalışmamızda nicel çalışmalarda kullanılan tarama deseni kullanılmıştır. Ege Üniversitesi'nde eğitim görmekte olan 481 öğrenci ile gerçekleştirilen çalışmada veri toplama aracı olarak üç bölümden oluşan anket formundan yararlanılmıştır. Birinci bölümde katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek amaçlı bilgi formu, ikinci bölümde Kaya (2013) tarafından geliştirilen“Çevrimiçi Oyun Bağımlılığı Ölçeği”ve üçüncü bölümde Karaibrahimoğlu ve ark. (2021) birlikte son hali verilen“İnternet Kumar Bağımlılığı Ölçeği”yer almaktadır. Veriler, SPSS 21.0 programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre; Ege Üniversitesi öğrencilerinin çevrimiçi oyun ve kumar bağımlılığının düşük düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Çevrimiçi oyun bağımlılığı ölçek puanında cinsiyet, kardeş sayısı, anne-baba medeni durum, akademik başarı düzeyi, aile aylık geliri, günlük oyun oynama süresi ve sosyal destek alma durumunun anlamlı bir farklılığa neden olduğu belirlenirken; çevrimiçi oyun bağımlılığında, cinsiyet, aile aylık geliri, günlük oyun oynama süresi, günlük uyku süresi, sigara kullanımı, alkol kullanımı, diğer bağımlılık yapıcı madde kullanımı değişkenlerinin anlamlı bir farklılığa neden olduğu belirlenmiştir. Aksaklık, başarı, ekonomik kazanç alt boyut puanları ve çevrimiçi oyun bağımlılığı ölçek puanı ile online kumar bağımlılığı motivasyon alt boyut puanı arasında pozitif doğrultuda ve anlamlı bağlantı bulunduğu; aksaklık, başarı, ekonomik kazanç alt boyut puanları ve çevrimiçi oyun bağımlılığı ölçek puanı ile online kumar bağımlılığı bağımlılık alt boyut puanı arasında pozitif doğrultuda ve anlamlı bağlantı bulunduğu; aksaklık, başarı, ekonomik kazanç alt boyut puanları ve çevrimiçi oyun bağımlılığı ölçek puanı ile online kumar bağımlılığı olumsuz psikoloji alt boyut puanı arasında pozitif doğrultuda ve anlamlı bağlantı bulunduğu; aksaklık, başarı, ekonomik kazanç alt boyut puanları ve çevrimiçi oyun bağımlılığı ölçek puanı ile online kumar bağımlılığı puanı pozitif doğrultuda ve anlamlı bağlantı bulunduğu belirlenmiştir. Çalışmanın sonucunda demografik faktörlerin söz konusu değişkenler üzerinde anlamlı etkilerinin olduğu belirlenerek önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler; Çevrimiçi Kumar Bağımlılığı, Çevrimiçi Oyun Bağımlılığı, Ege Üniversitesi.
Özet (Çeviri)
Survey design, one of the quantitative research methods, was used in this study, which aimed to determine the online game and gambling addiction levels of Ege University students and to determine the sociodemographic variables that are effective on these two addiction levels. In the study conducted with 481 students studying at Ege University, a survey form consisting of three parts was used as a data collection tool. In the first part of the survey form, there is an information form to determine the demographic characteristics of the participants, in the second part, the Online Game Addiction Scale developed by Kaya (2013) and in the third part, Karaibrahimoğlu et al. (2021) developed by Internet Gambling Addiction Scale. The data were analyzed using SPSS 21.0 program according to the findings; It has been determined that Ege University students' online gaming and gambling addiction is at a low level. While it was determined that gender, number of siblings, parents' marital status, academic achievement level, family monthly income, daily gaming time and receiving social support caused a significant difference in the online game addiction scale score; in online game addiction; It was determined that variables such as gender, family monthly income, daily gaming time, daily sleep time, cigarette use, alcohol use, and other addictive substance use caused a significant difference. There is a positive and significant relationship between disruption, success, economic gain sub-dimension scores, online gaming addiction scale score and online gambling addiction motivation sub-dimension score; There is a positive and significant relationship between disruption, success, economic gain sub-dimension scores and online gaming addiction scale score and online gambling addiction addiction sub-dimension score; There is a positive and significant relationship between disruption, success, economic gain sub-dimension scores, online gaming addiction scale score and online gambling addiction negative psychology sub-dimension score; It was determined that there was a positive and significant relationship between disruption, success, economic gain sub-dimension scores, online gaming addiction scale score and online gambling addiction score. As a result of the study, it was determined that demographic factors had significant effects on the variables in question and suggestions were made. Keywords; Online Gambling Addiction, Online Gaming Addiction, Ege University.