Zor maske ventilasyonu beklenen hastalarda nazal ve oral airway kullanımının gastrik insüflasyona etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of nasopharyngeal and oropharyngeal airway use on gastric insufflation in patients expected to difficult mask ventilation
  1. Tez No: 893173
  2. Yazar: SELİME ELİF İŞLEK AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Zor maske ventilasyonu beklenen hastalarda nazal veya oral airway kullanımının gastrik insüflasyon varlığı, gastrik antral alan, ventilasyon parametreleri ve hemodinamik değişiklikler üzerine etkilerinin karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Etik kurul onayı sonrası genel anestezi alacak 18-85 yaş arası, ASA skoru I-II-III olan, zor maske ventilasyonu beklenen hastalar dahil edilerek oral ve nazal airway gruplarına randomize edildi. Hastaların onamı alındıktan sonra yaş, cinsiyet, boy, kilo, VKİ, ek hastalıklar, zor maske kriterleri ve hemodinamik parametreler kaydedildi. Hastaların ultrasonografi ile gastrik antral kesitsel alan (CSA) ölçümleri yapıldı. Anestezi indüksiyonu sonrası nazal veya oral airway takılarak basınç kontrollü maske ventilasyonu uygulandı. Eş zamanlı gastrik antral ultrasonografi ile gastrik insüflasyon olup olmadığı gözlendi. Maske ventilasyonun 30., 60., 90. ve 120. saniyelerinde hastaların SpO2, EtO2, EtCO2, pik basınç, tidal volüm, kaçak volüm değerleri kaydedildi. Maske ventilasyonu sonrası gastrik antral CSA ölçümü tekrarlandı. Bulgular: Çalışmaya 29 oral airway ve 29 nazal airway grubunda olmak üzere toplam 58 hasta dahil edildi. Gruplar arasında demografik özellikler ve hastaların sahip oldukları zor maske ventilasyonu kriterleri benzer bulundu. Oral airway grubunda gastrik insüflasyonu olan hastaların oranı (%62,1), nazal airway grubuna göre (%34,5) olarak daha yüksek bulundu (p=,036).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim is to compare the effects of nasopharyngeal and oropharyngeal airway usage on the presence of gastric insufflation, gastric antral area, ventilation parameters, and hemodynamic changes in patients expected to undergo difficult mask ventilation. Materials and Methods: After obtaining ethical approval, patients aged 18-85, with ASA scores I-II-III, expected to difficult mask ventilation, were randomized into oral and nasal airway groups. After obtaining patient consent, demographic data, including age, gender, height, weight, BMI, comorbidities, difficult mask criteria, and hemodynamic parameters were recorded. Gastric antral cross-sectional area (CSA) measurements of the patients were performed using ultrasound. After induction of anesthesia, nasopharyngeal or oropharyngeal airway devices were inserted, and pressure-controlled mask ventilation was applied. Real-time gastric antral ultrasound was used to observe the presence of gastric insufflation. Patients' SpO2, EtO2, EtCO2, peak pressure, tidal volume, and leak volume values were recorded at 30th, 60th, 90th, and 120th seconds of mask ventilation. Gastric antral CSA measurement was repeated after mask ventilation. Results: A total of 58 patients, 29 in the oropharyngeal airway group and 29 in the nasopharyngeal airway group, were included in the study. Demographic characteristics and criteria for difficult mask ventilation were similar between the groups. The rate of patients with gastric insufflation in the oropharyngeal airway group (62.1%) was higher compared to the nasopharyngeal airway group (34.5%) (p=0.036).