Sosyal bilgiler öğretmenlerinin öğretim programı okuryazarlığı algısının incelenmesi
Investigation of social studies teachers' perception of curriculum literacy
  1. Tez No: 893176
  2. Yazar: ALPEREN DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KUBİLAY GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Ulusal ve uluslararası veri tabanlarında yapılan araştırmalar sonucunda farklı alanlarda, branşlarda öğretim programı okuryazarlığı algısına yönelik çeşitli çalışmaların yapıldığı görülmüştür. Ancak vatandaş yetiştirme konusunda oldukça kritik role sahip olan Sosyal bilgiler dersi alanında, sosyal bilgiler öğretmenlerinin öğretim programı okuryazarlık algılarının incelenmesi konusunda herhangi bir çalışma yapılmadığı görülmüştür. Literatürde sosyal bilgiler öğretmenleri ile ilgili böyle bir çalışmanın yapılmamış olması sebebiyle bu araştırma yapılmıştır. Bu araştırmanın amacı; sosyal bilgiler öğretmenlerinin öğretim programı algı düzeylerini belirlemektir. Araştırmada sosyal bilgiler öğretmenlerinin öğretim programı okuryazarlığı algılarının cinsiyet, yaş, lisansüstü eğitim alma, hizmet içi eğitim alma, program geliştirme çalışmasına katılma değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediği alt problemleri üzerinde durulmuştur. Bu araştırmada, sosyal bilgiler öğretmenlerinin öğretim programı okuryazarlığına ilişkin algıları incelendiğinden betimsel tarama yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Bu araştırmanın evrenini Sivas ilinde eğitim öğretime devam eden sosyal bilgiler öğretmenleri, örneklemini ise Sivas ilinde Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı özel ve devlet okullarında görev yapan 203 sosyal bilgiler öğretmeni oluşturmaktadır. Örneklem grubuna dahil edilecek öğretmenler kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Araştırma kapsamında veri toplama aracı olarak Keskin (2020) tarafından geliştirilen 38 madde ve 4 boyuttan oluşan“Öğretmenlerin Öğretim Programı Okuryazarlığı Algı Ölçeği”kullanılmıştır. Veri toplama süreci örneklemi oluşturan öğretmenler ile yüz yüze görüşme sağlanarak yaklaşık 15-20 dakikalık periyotlarla gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde SPPS 22 paket programından yararlanılmıştır. Araştırmadan elde edilen betimsel verilerin sonucunda sosyal bilgiler öğretmenlerinin program okuryazarlığı algılarının cinsiyet, lisansüstü eğitim alma, hizmet içi eğitim alma, program geliştirme çalışmalarına katılma durumlarının öğretim programı okuryazarlığına etki etmediği bilgisine ulaşılmıştır. Ancak yaş değişkeninin sosyal bilgiler öğretmenlerinin öğretim programı okuryazarlığı algılarına 21-30 yaş ile 31-40 yaş arasında ve 21-30 yaş ile 41-50 yaş aralığındaki öğretmenler arasında etki ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of research conducted in national and international databases, it has been seen that various studies have been conducted on the perception of curriculum literacy in different fields and branches. However, it has been observed that no studies have been carried out on examining social studies teachers' curriculum literacy perceptions in the field of Social Studies, which has a very critical role in educating citizens. This research was conducted because no such study has been conducted on social studies teachers in the literature. The purpose of this research is; To determine the perception levels of social studies teachers about the curriculum. The research focused on the sub-problems of whether social studies teachers' perceptions of curriculum literacy differ according to variables such as gender, age, receiving postgraduate education, receiving in-service training, and participating in program development work. In this research, since social studies teachers' perceptions of curriculum literacy were examined, the relational scanning model, one of the descriptive scanning methods, was used. The population of this research consists of social studies teachers who continue education in Sivas, and the sample consists of 203 social studies teachers who work in private and public schools affiliated with the Ministry of National Education in Sivas. The teachers to be included in the sample group were selected by easily accessible sampling method. Within the scope of the research, the“Teachers' Curriculum Literacy Perception Scale”, consisting of 38 items and 4 dimensions developed by Keskin (2020), was used as a data collection tool. The data collection process was carried out by face-to-face interviews with the teachers who made up the sample, in periods of approximately 15-20 minutes. SPPS 22 package program was used to analyze the data obtained from the research. As a result of the descriptive data obtained from the research, it was found that social studies teachers' perceptions of curriculum literacy, gender, receiving postgraduate education, receiving in-service training, and participating in curriculum development studies did not affect curriculum literacy. However, it has been determined that the age variable affects social studies teachers' perceptions of curriculum literacy between the ages of 21-30 and 31-40, and among teachers between the ages of 21-30 and 41-50.