Endüstriyel etsiz çiğ köfte üretimi
Industrial meatless raw meatballs production
  1. Tez No: 893177
  2. Yazar: ELİF BEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HİLMİ ÇON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışmasında, kısmi ısıl işlem uygulanmış hammaddeden tek basamaklı işlemle endüstriyel etsiz çiğ köfte üretimi yapıp takiben ambalajlayarak raf ömrünü artırmak ve daha az iş gücüne ihtiyaç duyan ekonomik bir üretim yöntemi geliştirmek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda bulgur ve baharatlara kısmi ısıl işlem (90°C'de 10 dakika) uygulanmıştır. Vakumlu ve vakumsuz olarak ambalajlanan etsiz çiğ köftelerde, depolamanın (+4°C) 0, 7, 14, 21 ve 28. günlerinde fizikokimyasal, tekstür profil, duyusal ve mikrobiyolojik analizler gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, hammaddelerde de fizikokimyasal ve mikrobiyolojik analizler yapılmıştır. Etsiz çiğ köfte örneklerinin fizikokimyasal analiz sonucunda vakumlu ve vakumsuz ambalajlı örneklerin aynı depolama günlerinde kuru madde, protein, yağ, kül, su aktivitesi, pH, % asitlik, TBARS, konjuge dien ve FFA değerlerinde istatistiki olarak önemli bir fark bulunmamıştır (P>0,05). Tekstür profil analizi sonucunda vakumsuz ve vakumlu örneklerin aynı depolama günlerinde sertlik, esneklik, tutarlılık, çiğnenebilirlik ve elastikiyet açısından fark bulunmaz (P>0,05) iken, yapı ve gum özelliği açısından önemli bir fark bulunduğu (P0,05) ancak yapı açısından önemli bir fark bulunduğu (P0,05).
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it was aimed to produce industrial meatless raw meatballs from partially heat-treated raw materials with a single-step process and to increase the shelf life by packaging and to develop an economical production method that requires less labour force. For this purpose, partial heat treatment (10 minutes at 90°C) was applied to bulgur and spices. Physicochemical, texture profile, sensory and microbiological analyses were carried out on 0, 7, 14, 21 and 28 days of storage (+4°C) in vacuum and non-vacuum packaged meatless raw meatballs. In addition, physicochemical and microbiological analyses were performed on raw materials. As a result of physicochemical analysis of meatless raw meatball samples, no statistically significant difference was found in dry matter, protein, fat, ash, water activity, pH, % acidity, TBARS, conjugated diene and FFA values of vacuum and non-vacuum packaged samples on the same storage days (P>0.05). As a result of texture profile analysis, no significant difference (P>0,05) was found in terms of hardness, flexibility, consistency, chewability and elasticity, while a significant difference (P0,05) but there was a significant difference in terms of structure (P0,05) in the number of TAMB, S.