Doğru akım modülasyonu altında kuantum kademeli lazerlerin dinamiklerinin incelenmesi
Investigation of the dynamics of quantum cascade lasers under direct current modulation
- Tez No: 893175
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM YÜKSEKTEPE ATAOL, PROF. DR. MUSHTAQ OBAİD OLEIWI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, basitleştirilmiş hız denklemlerinin kullanımıyla çeşitli sistem parametrelerindeki değişimler analiz edilerek Kuantum Kaskad Lazerlerin dinamiklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Tahmin edilen davranışlar ve sonuçların iyi bir uyum içinde olduğu görülmüştür. Çalışmamız, eşik akımındaki artışı, üst alt taşıyıcı bandın gevşemesi ve alt alt taşıyıcı bandın çıkış gücü ile sınırlandırılması dönemlerinden başarıyla ayırmış ve bunların optik kazançla ilişkisini tanımlamıştır. Araştırmamızın ilk bölümü Kuantum Kaskad Lazerlerin karakterizasyonu ve çeşitli koşullar altındaki davranışları hakkında değerli bilgiler sağlamaktadır. Kuantum Kaskad Lazer dinamiği, serbest çalışma durumu ve doğrudan modülasyon altında kaskad aktif bölge için hız denklemleri yaklaşımına dayalı olarak sunulmaktadır. Kuantum Kaskad Lazer hız denklemi sistemi, taşıyıcıların değişimlerini ve fotonların yoğunluğunu sistem faktörlerinin değişimi ile tanımlar. Modülasyon faktörlerinin lazer çıkışına etkisine göre yoğunluk özellikleri analiz edilmiştir. Bu sistem matlab programı ile (ode45 yöntemi), yani Kuantum Kaskad Lazerlerin dinamiklerini simüle ederek çözülebilir. Bu tez çalışmasının amacı, güvenlik optik iletişiminde büyük öneme sahip olmasından dolayı çıkış lazeri ve zaman serileri için kaos davranışını tespit etmektir.
Özet (Çeviri)
In this study, one aimed to investigate the dynamics of Quantum Cascade Lasers by analyzing the changes in several system parameters using simplified rate equations. The estimated behaviors and outcomes were found to be in good agreement. The study successfully separated the increase in threshold current from the periods for the upper sub-carrier band's relaxation and the lower sub-carrier band's confiscation with output power, and identified their relationship to optical gain. Finally, the first part of the study provides valuable insights into the characterization of Quantum Cascade Lasers and their behavior under various conditions. We present a dynamics of Quantum Cascade Laser based on a rate equations approach for a cascaded active region for free- running case and under the direct modulation. The system for the Quantum Cascade Lasers rate equation describe the variations of carriers and intensity of photons with variation the factors for the system. We analyze the intensity properties with respect to the influence of the modulation factors into laser output. This system can be solved by matlab program with (ode45 method), i.e, by simulating the dynamics of the Quantum Cascade Lasers. The aim of this thesis study that finding the chaos behavior for the output laser and time series of laser have great importance in security optical communications.