İstanbul'a göç etmiş uygurların ailede din eğitimine ilişkin görüşlerinin incelenmesi
An investigation of uyghur students immigrated to Istanbul about their views on religious education in the family
- Tez No: 893183
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARUK KANGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Uygurlar 1949 yılından günümüze kadar Çin yönetimi altında yaşamaktadır. Çin'in din karşıtı laik eğitim sistemi İslam'ı öğrenmenin önünde bir engel teşkil ettiği için Uygurlar dinini özgürce yaşama isteğiyle farklı ülkelere göç etmektedir. İslam, Uygurlar için sadece bir inanç sistemi olmayıp Uygurların kendi kimliği ve kültürünün hayati bir parçasıdır. Uygurların yoğun olarak göç ettiği ülkelerden biri de Türkiye'dir ve İstanbul'da birçok Uygur aile yaşamaktadır. Bu çalışma, İstanbul'a göç etmiş Uygurların ailede din eğitimine ilişkin görüşlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Konu ve problem üzerinde neredeyse hiç çalışma yapılmamış olması araştırmanın önemini artırmaktadır. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul'a göç etmiş Uygur ebeveynler oluşturmaktadır. Evreni temsil eden örneklem grubu son 20 yılda İstanbul'a göç etmiş ve 3-14 yaş arası çocuk sahibi olan 30 Uygur ebeveynden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, Uygur ebeveynlerin din eğitimine yükledikleri anlam, din eğitiminde öncelik verdikleri konular, din eğitimi ve öğretiminde destek aldıkları diğer unsurlar; Türkiye'deki örgün eğitimin Uygur ailesindeki din eğitimine etkileri ve İstanbul'a göçün Uygur ebeveynlerin din eğitimi anlayışında meydana getirdiği değişikler gibi konularda kayda değer sonuçlara ulaşılmıştır. Yapılan araştırma diğer göçmen ailelerdeki din eğitimi olgusu üzerinde başkaca çalışmaların gereğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The Uyghurs have been living under Chinese administration since 1949. The Chinese anti-religious secular education system constitutes an impediment to the learning of Islam. Because of that, the Uyghurs immigrate to various countries for the purpose of freely practicing their religion. Islam is not only a belief system for the Uyghurs, but also a vital part of their identity and culture. One of the countries the Uyghurs immigrate to is Türkiye and numerous Uyghur families live at Istanbul. This study intends to investigate the Uyghurs immigrated to Istanbul in terms of their views on religious education in the family. Since there is almost no study on the issue and the problem at all, the investigation rises in significance. The study uses one of the research designs that is the case study. Uyghur parents who immigrated to Istanbul constitute the research's universe. The sample group representing the universe consists of 30 Uyghur parents who immigrated to Istanbul within the last 20 years and who have children between the ages of 3-14. Semi-structured interviews are used as the data collection tool. The study reaches significant conclusions on the meaning Uyghur parents attribute to religious education, the issues they prioritize in religious education, further elements they receive support in terms of religious education and teaching, the effects of Turkish formal education on religious education at Uyghur families, as well as changes caused by immigration to Istanbul in Uyghur parents' understanding of religious education. The study conducted reveals the necessity of further studies on the phenomenon of religious education in other immigrant families.