An actor-based approach to pre-electoral coalition making
Seçim öncesi koalisyon yapımına aktör temelli bir yaklaşım
- Tez No: 893192
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP OYA YEGEN MERTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez, seçim öncesi koalisyonların (SÖK) belirleyicilerini incelemekte ve aktörlerin hangi durumlarda seçim öncesi koalisyon kurmayı tercih ettiklerini analiz etmektedir. Davranışsal iktisat alanındaki beklenti teorisini benimseyen tez, SÖK oluşumunu risk alma, riskten kaçınma ve kayıplar ile kazançlar alanına odaklanarak açıklamaktadır. İlk bölümde kayıplar alanının, bir risk alma davranışı olan SÖK oluşumu üzerindeki etkisini test etmek için dört farklı veri setini içeren ülkeler arası bir veri seti kullanılmaktadır. Ayrıca, bu çalışma siyasi partiler arasındaki ideolojik mesafeyi bağımlı değişken olarak operasyonel hale getirmektedir. Ampirik bulgular, kayıplar alanının bazı göstergelerinin risk alma davranışı üzerinde beklenen etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bu bölümdeki kısmi desteğe, 2018 ve 2023 Türkiye seçimlerinin niteliksel analizi eşlik etmektedir. Bu seçimlerde hem iktidar hem de muhalefet, referans noktalarını kayıplar alanına yerleştirmelerinin bir sonucu olarak risk alma davranışını artırmıştır. Bu seçimlerin ikili olarak karşılaştırılması, kurumların etkisini sabit tutmamıza ve aktörlerin konjonktürel faktörlere verdikleri tepkilere odaklanmamıza olanak tanımaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the determinants of pre-electoral coalitions (PECs) and analyzes in which circumstances actors choose to form pre-electoral coalitions. Adopting prospect theory from behavioral economics, it explains the PEC formation with a focus on risk-taking, risk-aversion, and the domain of losses and gains. The first chapter employs a cross-national dataset that includes four different datasets to test the effect of the domain of losses on the PEC formation, which is a risk-taking behavior. Furthermore, this study operationalizes the ideological distance between political parties as the dependent variable. The empirical findings demonstrate that some of the proxies of the domain of losses have the expected impact on risk-taking behavior. The partial support in this chapter is accompanied by the qualitative analysis of the Turkish elections in 2018 and 2023. In these elections, both the incumbent and the opposition increased risk-taking behavior as a result of the placement of their reference point in the domain of losses. A paired comparison of these elections allows us to keep the effect of the institutions constant and to focus on the actors' reactions to conjunctural factors.