President on honeymoon: Affective polarization, media consumption, and elections
Duygusal kutuplaşma, medya tüketimi ve seçimler
  1. Tez No: 893193
  2. Yazar: ALPEREN ŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH SERKANT ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kutuplaşma üzerine çalışan araştırmacılar, son yıllarda siyasi gruplar arasındaki kutuplaşmanın giderek arttığını ve kronik bir sorun haline geldiğini ortaya koymuştur. Kutuplaşma ve seçimler arasındaki ilişkiye dair artan sayıda çalışma olmasına rağmen, seçimin kazananlarını ve kaybedenlerini ayrı ayrı inceleyen çok az çalışma vardır. Bu tezde, altı farklı seçim için Amerikan National Election Study anket çalışmalarını kullanarak seçimi kazananların ve kaybedenlerin duygusal kutuplaşma düzeylerinin seçimin etkisiyle değiştiğini inceledik. Yapılan regresyon analizleri, Amerika Birleşik Devletleri'nde seçimlerden sonra seçimi kaybedenlerin duygusal olarak daha az kutuplaştığını ve seçimi kazananların daha fazla kutuplaştığını göstermektedir. Bu değişim temel olarak her iki grup için de seçilen başkana yönelik yapılan daha olumlu değerlendirmeden kaynaklanmaktadır. Ayrıca, bu bulgu, yüksek düzeyde siyasi medya içeriği tüketen kişiler için koşullu olarak geçerlidir. Ancak seçimlerin gerçekleştiği koşullar, kampanya farklıları ve bireysel farklılıklar bu sonucu farklı şekillerde etkilemektedir. Bu bulgular, kutuplaşma sorununun ele alınmasına yönelik değerli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
During the last decades, students of polarization have shown that polarization between political groups has been increasing and becoming a chronic problem. Despite the growing number of studies on the relationship between polarization and elections, there are few studies separating winners and losers in their designs. In this thesis, I evaluate how affective polarization levels of election winners and losers change after elections by employing the American National Election Study time series surveys for six different elections. The empirical analyses show that election losers become less polarized and election winners become more polarized after elections in the United States. This change is mainly coming from the increased feeling for the (newly) elected President for both groups. Moreover, this effect is conditional on consuming high levels of political content in media. However, the context of the elections, and the differences in campaigns and candidates have different influences on this effect. This counterintuitive finding offers valuable insights into addressing the issue of polarization.