Atatürk ve liderlik
Atatürk and leadership
  1. Tez No: 89320
  2. Yazar: MUSTAFA KOYUTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN KIRKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Amaç: Tarihteki örnekleri ile Atatürk'ün liderlik özelliklerini ortaya koymak, çocukluk ve gençlik yıllarından itibaren liderliğinin gelişimini incelemek, liderlik konusunda son davranışsal değerlendirmeler ile liderliğini analiz ederek, dünyadaki diğer liderler ile onun farklarını ve onun nasıl bir lider olduğunu ortaya koymaktır. Öncelikle Giriş Bölümünde“Lider ve Liderlik”kavramları ortaya konulmuş ve çağımızdaki liderlik kavramları ile Türk Tarihindeki liderlik kavranılan karşılaştırılarak Atatürk'ün liderlik konusundaki görüşlerine de yer verilmiştir. Birinci Bölümde Atatürk'ün çocukluk ve gençlik yıllan ile ilgili liderlik özelliklerinin gelişimi ve onu liderliğe götüren yolun başlangıç dayanaklan ortaya konulmuştur. İkinci Bölümde Atatürk'ün lider konumuna gelmesinde doğrudan etkili olan karakter ve davranış özellikleri sıralanmıştır. Onun söz, söylev ve demeçleri tarihsel boyutlan ile ortaya konarak liderlik özellikleri anlatılmıştır. Aynı Bölümde Atatürk'ün davranışlan liderlik modellerine göre bir incelemeye tabi tutulmuştur. Üçüncü Bölümde liderliği ile ilgili iletişim ve istihbaratı kullanımı konusunun değerlendirilmesi yapılmış, liderliği içerisinde motivasyonu kullanımı ortaya konulmuştur. Dördüncü ve son bölümde felsefe tarih ve siyaset bilgisinin liderliği içerisindeki yeri ve önemi yine tarihteki örnekleri ile anlatılmış, Atatürk ile birlikte sıkça kullanılan“Karizma”kavramı değerlendirilmiş ve Atatürk'ün karizmatik liderliğinin bir sentezi yapılmıştır. Aynı bölümün son kısmında ise, Atatürk'ün nasıl bir lider olduğu, dünyadaki diğer liderlerle karşılaştırılarak evrensel boyutlan ile ortaya konulmuş, Atatürk'ün Yönetim Şekli değerlendirilerek diktatörlük idaresinin sınırları ile karşılaştınlmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Purpose: The objective of this study is, to bring up Atatürk's leadership properties by historical samples, to examine devolopment of his leadership since his childhood and youth, to analize his leadership by the last sosyo-psycoanalytical appreciations, to compare his leadership with the other leaders in the world, than to indicate how a leader he is. İn the introduction, it shows the meaning and the concepts of“leader and leadership”, in Turks' History and in The History of the World, also Atatürks' Opinions abaut leadership. İn the First Chapter, it brings up Atatürk's Characteristic Leadership Properties, progressing his years of childhood and youth, also the begining supports of the way which leads him to the leadership. İn The Second Chapter properties of character and attitude which effective about his leadership display, his words and speechs is talk by historical dimensions. In The Same Chapter, Atatürk's attitudes analize acoording to the leadership models. İn the Third Chapter, his usage of communication and intelligence about leadership appreciates, also the usage of motivation. İn the Fourth and The Last Chapter, the importance and the function of his policy, philosopy and history knowledge is talked with the historical samples. The Concept of“charizma”which often uses with“Atatürk”is appreciated, also a charismatic leadership synthesis is made. İn The Last Section of The Fourth Chapter, how a leader is Atatürk brings up by international dimensions, Atatürk's way of management is appreciated and compared with the limits of dictatorial administrations in the world. II