Öğretmen adaylarının çevre sorunlarına yönelik bilgi düzeylerinin, tutum ve davranışlarının incelenmesi
Investigation of pre-service teachers' knowledge levels, attitudes and behaviors towards environmental problems
  1. Tez No: 893249
  2. Yazar: HAZAL ÇELİKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERKOL, PROF. DR. ŞEYDA GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET: Bu araştırmanın amacı öğretmen adaylarının, çevre sorunlarına yönelik bilgi düzeylerinin, tutum ve davranışlarının incelenmesidir. Araştırma, 2022-2023 öğretim yılı, güz döneminde ülkemizin Afyon bölgesinde bulunan bir üniversitenin eğitim fakültesinde öğrenim görmekte olan Fen Bilgisi Öğretmenliği, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği ve Okul Öncesi Öğretmenliği anabilim dalı programında öğrenim görmekte olan öğretmen adayları ile gerçekleştirilmiştir. 1., 2., 3. ve 4. sınıftaki toplam 673 öğretmen adayı ile çalışılmıştır. Kolay ulaşılabilir durum örneklemesi ve nicel tarama yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada“Çevre Bilgi Testi”,“Çevre Sorunlarına Yönelik Davranış Ölçeği”ve“Çevre Sorunlarına Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Öğretmen adaylarından edinilen nicel veriler için istatiksel olarak bilgisayar ortamından yararlanılmıştır. Kruskal-Wallis ve Mann-Whitney U testleri kullanılmıştır. Bu çalışmada bilgi, tutum ve davranışlar bazı değişkenlere göre değerlendirilmiştir. Çalışmada genel olarak, çevre eğitiminin çevre bilgi, tutum ve davranışlarda olumlu yönde anlamlı farklılıklar oluşturmadığı görülmüştür. Çevre eğitimi çalışmalarına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: The aim of this research is to examine the knowledge levels, attitudes and behaviors of prospective teachers towards environmental problems. The research was conducted with prospective teachers studying in the departments of Science Education, Social Studies Education, Classroom Education and Preschool Education at the faculty of education of a university located in the Afyon region of our country in the fall semester of the 2022-2023 academic year. A total of 673 prospective teachers in the 1st, 2nd, 3rd and 4th grades were studied. Easily accessible case sampling and quantitative screening method were used.“Environmental Knowledge Test”,“Behavior Scale Towards Environmental Problems”and“Attitude Scale Towards Environmental Problems”were used in the study. Computer environment was used statistically for the quantitative data obtained from prospective teachers. Kruskal-Wallis and Mann-Whitney U tests were used. In this study, knowledge, attitudes and behaviors were evaluated according to some variables. In the study, it was observed that environmental education did not create significant positive differences in environmental knowledge, attitudes and behaviors. It is thought that it will contribute to environmental education studies.