Spinal cerrahi uygulanan hastalarda oral soğuk su sprey uygulamasının susuzluk şiddetine etkisi: randomize kontrollü çalışma
Effect of oral cold water spray application on thirst severity in patients undergoing spinal surgery: randomized controlled study
- Tez No: 893256
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP KIZILCIK ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nöroşirürji, Nursing, Neurosurgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş ve Amaç: Bu araştırma spinal cerrahi sonrası oral soğuk su sprey uygulamasının susuzluk şiddetine olan etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntemler: Randomize kontrollü bu çalışma Trakya Üniversitesi Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahi servisinde, omurganın dejeneratif hastalıkları nedeniyle spinal cerrahi uygulanan 62 hasta ile yürütüldü. Deney grubunda yer alan hastalara ameliyat sonrası tekrarlı olarak soğuk su sprey uygulandı. Kontrol grubundaki hastalara standart bakım uygulandı. Çalışmanın verileri“Hasta Bilgi Formu”,“Ameliyat Sonrası Hasta Takip Formu”,“Susuzluk Değerlendirme Formu”ve“Hasta Memnuniyet Formu”ile toplandı. Veriler SPSS 22.0 programında, tanımlayıcı istatistikler, Bağımsız örneklem t-testi, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: This study was conducted to determine the effect of oral cold water spray application on the severity of thirst after spinal surgery. Material and Methods: This randomised controlled study was conducted in 62 patients who underwent spinal surgery for degenerative diseases of the spine in the neurosurgery service of Trakya University Hospital. Patients in the experimental group received oral cold water spray repeatedly after surgery. Patients in the control group received standard care. The data of the study were collected by“Patient Information Form”,“Postoperative Patient Follow-up Form”,“Thirst Assessment Form”and“Patient Satisfaction Form”. The data were evaluated with descriptive statistics, Independent sample t-test, Mann Whitney U and Kruskal Wallis in SPSS 22.0 programme.