Fen bilimleri öğretmenlerinin laboratuvar kullanımına yönelik öz yeterliliklerinin yapılandırmacı öğretme ortamına göre incelenmesi
An examination of science teachers' self-efficacy in laboratory use according to constructivist learning environments
- Tez No: 893255
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN KIVRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada, yapılandırmacı yaklaşım bağlamında fen bilimleri öğretmenlerinin laboratuvar kullanımına yönelik öz-yeterliklerini incelemektir. Afyonkarahisar'da görev yapan fen bilimleri öğretmenleri üzerinde gerçekleştirilen bu betimsel araştırmada, cinsiyet, hizmet süresi, hizmet içi eğitim alıp almama durumu ve yapılandırmacı yaklaşım bilgisi gibi değişkenlerin öğretmenlerin laboratuvar kullanım öz-yeterlikleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, erkek öğretmenlerin laboratuvar kullanım öz-yeterlik düzeyleri kadın öğretmenlere göre daha yüksek bulunmuştur. Hizmet süresi arttıkça öz-yeterlik düzeylerinde de artış gözlenmiştir. Hizmet içi eğitim alan öğretmenlerin laboratuvar kullanım öz-yeterliklerinin anlamlı derecede daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, öğretmenlerin yapılandırmacı yaklaşım bilgi düzeylerinin ve bu yaklaşımı uygulama becerilerinin, laboratuvar kullanım öz-yeterlikleri ile pozitif ve anlamlı bir ilişki gösterdiği belirlenmiştir. Bu bulgular, fen eğitiminde yapılandırmacı yaklaşımın benimsenmesinin ve hizmet içi eğitim programlarının önemini vurgulamaktadır. Araştırmanın sonuçları, fen bilimleri öğretmenlerinin mesleki gelişim programlarının ve öğretim uygulamalarının yapılandırmacı öğrenme ortamlarını destekleyecek şekilde düzenlenmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the self-efficacy of science teachers in using laboratories within the context of a constructivist approach. This descriptive study, conducted with science teachers in Afyonkarahisar, investigates the effects of variables such as gender, years of service, location of the school, availability of a science laboratory, in-service training, and knowledge of the constructivist approach on teachers' self-efficacy in laboratory use. The results indicate that male teachers have higher levels of self-efficacy in laboratory use compared to female teachers. Self-efficacy levels increase with years of service. Teachers who have received in-service training show significantly higher levels of self-efficacy in laboratory use. Additionally, the study finds a positive and significant relationship between teachers' knowledge of the constructivist approach, their ability to implement this approach, and their self-efficacy in laboratory use. These findings highlight the importance of adopting a constructivist approach in science education and the significance of in-service training programs. The results suggest that professional development programs and instructional practices for science teachers should be structured to support constructivist learning environments.