OSB tanılı, zihinsel yetersizliği olan ve sağlık sorunu olmayan çocukların kardeşlerinin psikososyal uyumları ve yaşam kaliteleri
The psychosocial adjustment and quality of life of siblings of children with OSB, intellectual disability, and no health problems
- Tez No: 893279
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL BAYAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
OSB TANILI, ZİHİNSEL YETERSİZLİĞİ OLAN VE SAĞLIK SORUNU OLMAYAN ÇOCUKLARIN KARDEŞLERİNİN PSİKOSOSYAL UYUMLARI VE YAŞAM KALİTELERİ Hediye KARAĞÖZ Erciyes Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Eylül 2024 Danışman: Prof. Dr. Meral BAYAT ÖZET Hayatın birçok alanında etkileri gözlenen, çocukların gereksinimleri doğrultusunda yapılan yaşamsal düzenlemeler nedeniyle aile üyelerinin yaşamlarında çeşitli zorluklara neden olabilen zihinsel yetersizlik (ZY) ve Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB), sadece hasta çocuğu değil tüm aile üyelerini biyopsikososyal açıdan olumsuz etkileyebilmektedir. Bu araştırma OSB tanılı, zihinsel yetersizliği olan ve sağlık sorunu olmayan çocukların sağlıklı kardeşlerinin psikososyal uyumlarını ve yaşam kalitelerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı tipte vaka-kontrol deseninde yürütülen araştırmanın örneklemini Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan bir ilde Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Kurumları'nda özel eğitim alan, ZY olan (n=30), OSB tanılı (n=30) çocukların sağlıklı ergen kardeşleri ve lisede öğrenim gören kardeşinde herhangi bir sağlık problemi olmayan ergenler (n=30) olmak üzere toplam 90 sağlıklı ergen oluşturmuştur. Etik kurul ve kurum izni alınan çalışmada ebeveynlerden ve ergenlerden yazılı ve sözlü onam alınmıştır. Veriler, Kardeşi Özel Eğitim Kurumunda Eğitim Alan Adolesanlar İçin Tanıtıcı Özellikler Formu, Kardeşinde Sağlık Problemi Olmayan Adolesanlar İçin Tanıtıcı Özellikler Formu, Güçler ve Güçlükler Anketi-Ergen Formu (GGA) ve Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği (ÇİYKÖ) kullanılarak Aralık 2023-Ocak 2024 tarihlerinde toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistikler sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerleri kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterme durumu Shapiro-Wilk testi, Histogram ve Q-Q grafikleriyle değerlendirilmiştir. Bağımsız değişkenlerin karşılaştırılmasında verilerin dağılıma uygun olma durumuna göre One-Way Anova, Linear Regresyon, Spearman Korelasyon ve Ki Kare testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
THE PSYCHOSOCIAL ADJUSTMENT AND QUALITY OF LIFE OF SIBLINGS OF CHILDREN WITH OSB, INTELLECTUAL DISABILITY, AND NO HEALTH PROBLEMS Hediye KARAGÖZ Erciyes University, Institute of Health Sciences Department of Nursing Master's Thesis, September 2024 Advisor: Prof. Dr. Meral BAYAT ABSTRACT Intellectual Disability (ID) and Autism Spectrum Disorder (ASD), which have effects observed in many areas of life and causing various difficulties in the lives of family members due to the vital adjustments made in line with the children's needs, can negatively affect all family members from a biopsychosocial perspective, not just the children with neurodevelopmental disorder. This research was conducted to determine the psychosocial adjustments and quality of life of the healthy siblings of children diagnosed with ASD, those with intellectual disabilities, and those without health issues. The sample of the descriptive case-control study, conducted in Special Education and Rehabilitation Institutions in a province located in the Southeastern Anatolia Region of Turkey, comprised a total of 90 healthy adolescents. These included the healthy adolescent siblings of children with ID (n=30) and those diagnosed with ASD (n=30), as well as adolescents with no health problems among their siblings who were attending high school (n=30). In the study, which obtained ethical committee and institutional permissions, written and verbal consent was obtained from parents and adolescents. Data were collected using the Descriptive Characteristics Form for Adolescents with Siblings in Special Education Institutions, the Descriptive Characteristics Form for Adolescents without Health Problems in Their Siblings, the Strengths and Difficulties Questionnaire-Adolescent Form (SDQ), and the Pediatric Quality of Life Inventory (PedsQL) between December 2023 and January 2024. In the evaluation of the data, descriptive statistics such as count, percentage, mean, standard deviation, minimum, and maximum values were used. The normal distribution of the data was assessed using the Shapiro-Wilk test, Histogram, and Q-Q plots. One-Way ANOVA, Linear Regression Analysis, Spearman Correlation Analysis, and Chi-Square tests were used to compare the independent variables based on the suitability of the data distribution.