Olimpik kış oyunlarında kayak alp disiplini branşında madalya kazanan sporcularının bazı değişkenler açısından analizi
Analysis of athletes winning medals in the alpine skiing discipline of the olympic winter games in terms of certain variables
  1. Tez No: 893278
  2. Yazar: KAAN ORAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu çalışmanın temel amacı, Olimpik Kış Oyunları'nda kayak Alp Disiplini branşında madalya kazanan sporcuların bazı değişkenler açısından analiz edilmesidir. Her bir Alp Disiplini dalında madalya kazanan sporcuların yaş ortalaması ve hangi ülkelerin daha başarılı olduğu incelenmektedir. Amaç, yaş ve başarı arasındaki ilişkiyi ve ülkelerin branş bazındaki üstünlüklerini analiz etmektir. Yöntem: Araştırmanın evrenini 1936 ile 2022 tarihleri arasında düzenlenen Kış Olipiyat Oyunları'nda madalya kazanan sporcuların ülkeleri, madalya sayıları, oyunların düzenlendiği ülkeler oluşturmaktadır. Bu doğrultuda araştırmanın yöntemi nicel araştırma usullerinden tarama modelinden yararlanılmaktadır. Veriler çalışmada kullanılan veriler FIS (International Ski and Snowboard Federation / Uluslararası Kayak Federasyonu) internet sitesinden alınmış ve veriler SPSS 25 paket programına yüklenerek kategorik değişkenler için frekans dağılımlarına bakılmıştır. Bulgular: FIS'den elde edilen verilere göre 1936 ve 2022 yılları arasında Kış Olimpiyat Oyunları'nda tüm branşlarda 498 Alp Disiplin yarışı yapılmıştır. Madalya alan sporcuların en genç yaş ortalaması 21,94 ile 1972 yılında yapılan oyunlarda olduğu ve en yaşlı ortalamanın ise 29,37 ile 2022 yılında yapılan oyunlarda olduğu görülmektedir. Kış Olimpiyatlarının tümüne baktığımızda madalya kazanan sporcuların yaş ortalamasının 25,77 olarak hesaplanmıştır. Ayrıca söz konusu yarışmalarda en çok madalya alan ülke toplam 126 madalya ile Avusturya olmuştur. Avusturya'yı İsviçre, Fransa, Almanya ve ABD takip etmektedir. Sonuç: Kayakta başarılı olan ülkelere baktığımızda, sporcuların uzun yıllar spor yapmaya devam ettiklerini görmekteyiz. Türkiye'de sporcular, genellikle 20'li yaşların başında, eğitim ve ekonomik kaygılar nedeniyle sporculuk kariyerlerine son vermektedirler. Bu durum, sporcuların uluslararası alanda uzun vadeli başarı elde etmelerinin önündeki en büyük engellerden biri olarak ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The main aim of this study is to analyze the medal-winning athletes in the Olympic Winter Games in ski Alpine Discipline in terms of some variables. The average age of the medal-winning athletes in each Alpine Skiing discipline and which countries are more successful are analyzed. The aim is to analyze the relationship between age and success and the superiority of countries in each discipline. Method: The population of the study consists of the countries of the athletes who won medals in the Winter Olympic Games organized between 1936 and 2022, the number of medals, and the countries where the games were organized. In this direction, the method of the research utilizes the survey model from quantitative research methods. The data used in the study were taken from the FIS (International Ski and Snowboard Federation) website and the data were uploaded to the SPSS 25 package program and frequency distributions were examined for categorical variables. Results: According to the data obtained from FIS, between 1936 and 2022, a total of 498 Alpine Discipline races were held at the Winter Olympic Games. It is seen that the youngest average age of the athletes who received medals was 21.94 in the games held in 1972 and the oldest average was 29.37 in the games held in 2022.In addition, the country with the most medals in these competitions was Austria with a total of 126 medals. Austria is followed by Switzerland, France, Germany and the USA. Conclusion: When we look at the countries that are successful in skiing, we see that athletes continue to play sports for many years. In Turkey, athletes usually end their athletic careers in their early 20s due to educational and economic concerns. This situation emerges as one of the biggest obstacles for athletes to achieve long-term success in the international arena.