Soğuk plazma tekniği ve kara mürver ekstratı ilavesinin sığır kıymalarında kalite özelliklerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of cold plasma technique and black elderberry (Sambucus nigra) extract on the quality characteristics of beef mince
  1. Tez No: 893282
  2. Yazar: MELİS AKBULUTLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Soğuk plazma uygulamaları, gıda sektöründe yeni ve etkili bir yaklaşım olarak kabul edilmektedir. Özellikle et ve et ürünlerinde mikrobiyolojik riskleri azaltmak için sıkça kullanılan bir yöntemdir. Son yıllarda, fenolik ve antioksidan içeriği yüksek bitkisel ürünlerin et ve et ürünlerinde kullanımı da önemli bir araştırma konusu haline gelmiştir. Bu çalışmada, soğuk plazma tekniğinin ve kara mürver (Sambucus nigra) ekstraktının, sığır kıymasının fizikokimyasal ve mikrobiyal parametreleri üzerindeki etkileri depolama süresi boyunca incelenmiştir. Örnekler, kontrol grubu, plazma uygulanan grup ve kara mürver ekstraktı ilave edilen grup olmak üzere altı farklı grupta hazırlanmıştır. Örnekler, +4°C'de 8 gün boyunca depolama yapılmıştır. Çalışmada Openair APPJ sistemi kullanılmış olup, bu sistem 1 kW gücünde plazma oluşturan bir jeneratör ve diğer bileşenlerden oluşmaktadır. Proses gazı olarak kuru hava kullanılmış ve plazma gazının çıkış frekansı ile giriş basıncı sırasıyla 13,56 MHz ve 3 bar sabitlenmiştir. Soğuk plazma işleminin kıyma numunelerinin pH değerleri üzerinde önemli bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir (P>0,05). Su aktivitesi (aw) değerleri kontrol örneğine göre azalış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Cold plasma applications are considered a new and effective approach in the food industry. It is a frequently used method to reduce microbiological risks, especially in meat and meat products. In recent years, the use of herbal products with high phenolic and antioxidant content in meat and meat products has an important research topic. In this study, the effects of cold plasma technique and black elderberry (Sambucus nigra) extract on the physicochemical and microbial parameters of ground examined throughout the storage period. The samples were prepared in six different groups: control group, plasma applied group and elderberry extract added group. Samples were stored at +4°C for 8 days. The Openair APPJ system was used in the study, and this system consists of a generator that creates plasma with a power of 1 kW and other components. Dry air was used as the process gas, and the output frequency and inlet of the plasma gas were fixed at 13.56 MHz and 3 bar, respectively. It was determined that cold plasma treatment did not significant effect on the pH values of ground meat samples (P>0.05). Water activity (aw) values decreased compared to the control sample.