Acil servise başvuran travma hastalarında mortalite belirteçlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of mortality markers in trauma patients admitted to the emergency department
  1. Tez No: 893281
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM ÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BURAK SAYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Travma dışarıdan gelen etkilere karşı oluşan doku hasarlanmasıdır. Dünya genelinde trafik kazaları ve düşmeler önde gelen nedenlerdir. Genç populasyon başta olmak üzere tüm yaş grupları etkilenir. İnsanlar içim önemli bir mortalite ve morbidite kaynağıdır, ülke ekonomilerine yüktür. Travma hastalarının değerlendirildiği acil serviste, altın saatlerde zaman değerlidir ve kritik hastaları ayırt etmek gerekir. Bu amaçla travma skorları türetilmiştir. Bu skorlar genellikle detaylı muayene, laboratuvar ve görüntüleme sonuçlarına bağımlıdırlar ve karmaşık hesaplamalar gerektirirler. Dünyada ortak kullanılabilecek travma skoruna ihtiyaç devam etmektedir. Çalışmamız kan gazı oranlarını kullanarak bu ihtiyaca cevap vermeyi amaçlamaktadır. Çalışmamız 3. Basamak hastanede geriye dönük ve tek merkezli yapıldı. Çalışma dahil etme kriterlerini karşılayan 236 hastanın verileri hastane kayıt sistemlerinden tarandı. Travma skorları ve kan gazı oranları hesaplandı. Elde edilen veriler istatiksel analiz edildi ve anlamlılık düzeyleri p0,05).
Özet (Çeviri)
Trauma is tissue damage caused by external influences. Traffic accidents and falls are the leading causes worldwide. All age groups, especially the young population, are affected. It is an important source of mortality and morbidity for humans and a burden on national economies. In the emergency department where trauma patients are evaluated, time is precious in the golden hours and critical patients should be differentiated. Trauma scores have been derived for this purpose. These scores are usually dependent on detailed examination, laboratory and imaging results and require complex calculations. There is an ongoing need for a trauma score that can be used globally. Our study aims to respond to this need by using blood gas ratios. Our study was performed retrospectively and single-center in a tertiary care hospital. The data of 236 patients who met the inclusion criteria were scanned from hospital registration systems. Trauma scores and blood gas ratios were calculated. The data obtained were statistically analyzed and significance levels were determined as p0.05).