Pankreas adenokanserlerinde sarkopeni ve miyosteatoz tanısında bt, MR VE PET/BT bulgularının karşılaştırılması
Comparison of CT, MR, AND PET-CT findings in the diagnosis of sarcopenia and myosteatosis in pancreatic adenocarcinoma patients
  1. Tez No: 893284
  2. Yazar: HÜSEYİN BOZKURT
  3. Danışmanlar: DR. YEŞİM KARAGÖZ, DOÇ. DR. ESRA ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Sarkopeni, kanser hastalarında komplikasyon riskinin artmasıyla ilişkilidir ve sağ kalımı etkiler. Çalışmamızın amacı BT ve MR görüntülerinde kas yüzey alanı ile kas dansitesi arasındaki ilişkiyi ve PET-BT çalışmalarında ortalama SUVmean-SUVmax değerlerini değerlendirerek sarkopeniyi tespit etmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 2014-2023 yılları arasında hastanemizde preoperatif BT, MR ve FDG PET görüntülemesi yapılan pankreas duktal adenokarsinomu (PDAC) tanısı almış 60 (altmış) hasta dahil edildi. DICOM görüntüleri '3D Slicer' adlı ücretsiz çevrimiçi bir yazılımla işlendi. L3 vertebra seviyesinde bilateral paraspinal ve psoas kaslarında ortalama dansite değerleri Hounsfield Üniteleri (HU) olarak kaydedildi. Tüm kas yüzey alanları, subkutan, visseral ve toplam yağlı doku yüzey alanları aynı aksiyel görüntülerde BT ve MRG'de hesaplandı. SUVmax ve SUVmean değerleri FDG PET görüntülerinden paravertebral ve psoas kaslarında ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: Sarcopenia is associated with an increased risk of complications in cancer patients and has an impact on survival. The objective of the present study was to detect the sarcopenia by evaluating the relationship between muscle surface area and muscle density in CT and MRI images and the average SUVmean–SUVmax values in PET CT studies. Materials and Methods: A total of sixty(60) patients diagnosed with pancreatic ductal adenocarcinoma (PDAC) who underwent preoperative CT, MR and FDG PET imaging in our hospital between 2014 and 2023 were included in the study. DICOM images were processed using free online software called '3D Slicer'. Average density values in bilateral paraspinal and psoas muscles at the level of L3 vertebra were recorded as Hounsfield Units (HU). All muscle surface areas, subcutaneous, visceral and total fatty tissue surface areas were calculated on CT and MRI in the same axial images. The SUVmax and SUVmean values were determined from the paravertebral and psoas muscles using FDG PET images.