Kalite kontrol çemberi açısından insangücü kaynağının analizi
Analysis the manpower resource according to the quality control circle
- Tez No: 89329
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMİLE GÜRÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
ÖZET Örgütsel değişmenin en önemli unsuru, insan boyutunun iyileştirilmesinin sürekli hale getirilmesidir. İnsan kaynağının yönetimi anlayışı,“insan”öğesini örgütün merkezinde gören, onu ön plana çıkaran bir yaklaşımdır. İnsan kaynağının yönetimi, personel yönetiminin insan kaynağı boyutunda algılanmasıdır. Toplam Kalite Yönetimi (TKY)'nin personel yönetimine yönelik bir uygulaması olan Kalite Kontrol Çember (KKÇ)'lerinin yaygın ve popüler olmasının nedeni, insangücü kaynağına verdiği önemdir. Kalite Kontrol Çemberi, bir kuruluşun insan kaynağını kullanma konusunda en geliştirilmiş teknik olmaktadır. Buna göre; KKÇ'Icrini destekleyecek girişimler, tüm seviyelerde ve özellikle örgütün üst seviyesinde gerçekleştirilmelidir. Kalite kontrol çemberlerine yönelik ilgi, bütün dünyada ve giderek ülkemizde de artmakta ve bu nedenle kuruluşlar insangücü kaynağının geliştirilmesi yollarına daha çok başvurmaktadırlar. İnsana yapılan yatırımın en verimli yatırım olması, insan kaynağının en etkili şekilde değerlendirilmesine yol açmaktadır. Bu çalışmada, bu genel çerçeve doğrultusunda; ilk bölümde insangücü kaynağı, bu kaynağın geliştirilmesi ve Kalite Kontrol Çemberlerinin temeli olan Toplam Kalite Yönetimi anlayışı incelenmekte, ikinci bölümde Kalite Kontrol Çemberleri genel olarak irdelendikten sonra insangücü kaynağı açısından ele alınmaktadır. Üçüncü bölümde ise, konu Türkiye açısından incelendikten sonra, bir örnek uygulamaya yer verilmekte, yöneticiye ve çalışana ayrı ayrı sunulan anket çalışmasıyla Kalite Kontrol Çemberlerinin insangücü kaynağına etkisi incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The most significant element of the organizational change is to have the improvement of human dimension lasting. The concept of managing human resources is an approach which accepts the human element at the centre of the organization and puts the human element forward. Management of the human resource is to perceive the staff management as a human resource. The reason why the Quality Control Circles (QCCs) which are the application of the Total Quality Management (TQM) on the staff management are so widespread and popular is that they give importance to human resources. Quality Control Circle (QCC) is the most developed technique which is applied in firms for using the human resources. Therefore; it's necessary to create an environment that promotes QCCs. The attempts to support QCCs must be done at all levels and especially at the top in the firm. The importace to the QCCs in the whole world and in our country is becoming much more and the firms become to use the ways to improve the man power resource. Because of the investment to the humanbeing is the most productive investment so that, the human resources are considered in an useful way. Through this general view, in the first part of this study human resource and its development and also the concept of TQM, which is the basis of QCCs, are examined. In the secand part, QCCs are explained in an human resource environment. In the last part of the study, after the application of circles in Turkey is given, circles are discussed with a sample application. The effect of QCCs on the human resources are also being examined, by the method of applying with this enquiry on both the manager and employees. II