Küçük ve orta boy işletmelerin (KOBİ) ihracatta etkinliğinin arttırılabilmesi için alınması gereken önlemler
The Precautions for small and medium establishments (SME) and to increase their effectiveness in export
- Tez No: 89330
- Danışmanlar: PROF. DR. METE OKTAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Günümüzde, bütün dünya ülkelerinde gerek üretim gerekse istihdam açısından önemleri kabul edilen KOBİ'lerin tanımlan ülkelere hatta ülke içindeki çeşitli kurum ve kuruluşlara göre farklılıklar göstermektedir. Bu durum özellikle ülkemizde imalat sanayisinde toplam işletmelerin %99.5'ini, toplam istihdamın %61.1'ini oluşturan KOBf lerle ilgili yapısal düzenlemelerde sorunlara neden olmaktadır. Ayrıca KOBİ'lerin sahip olduğu üretim, pazarlama, finansman ve yönetim gibi yapısal sorunları da bu düzenlemeleri etkilemekte ve KOBİ'lerin var olan potansiyellerini tam olarak kullanamamalarına neden olmaktadır. Tüketicinin daha bilinçli olduğu, pazarlarda çok çeşitli ve birbirinden kaliteli ürünlerin bulunduğu, teknolojinin hızla ilerlediği, en önemlisi de dünyada sınırların r kalktığı ve rekabetin gittikçe zorlaştığı günümüzde, birçok ülke KOBİ'lerin üretimlerini artırmaya ve ihracata yönlendirmeye yönelik çeşitli önlemler almaktadır. Alınan önlemlerdeki temel amaç, KOBİ'lerin rekabet gücü kazanmalarıdır. Rekabette güç kazanmak ise ölçek ekonomisine ulaşabilmekle mümkündür, bunun için de çeşitli araçlara ve hizmetlere ihtiyaç duyulmaktadır. Böyle bir yapının oluşturulmasmda“örgütlenme”bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu konuda pek çok ülke ihracat faaliyetlerinde ve özellikle küçük ve orta boy işletmelerin ihracata yönlendirilmesinde çeşitli modeller benimsemekte ve örgütlenme biçimine gitmektedir. Ülkemizde de örgütlenme konusunda dönem dönem çeşitli modeller (Dış ticaret sermaye Şirketleri, Çok Ortaklı Dış Ticaret Şirketleri, Sektöre! Dış Ticaret Şirketleri gibi) benimsenmiş olup, halen Dış Ticaret Şirketleri ve Sektörel Dış Ticaret Şirketleri resmen uygulanmaktadır. Fakat, KOBİ'leri ihracata yönlendirebilmek, ihracatta etkinliklerini artırabilmek ve onları tek bir çatı altında toplayabilmek için öncelikle ülkemizdeki KOBİ'lerin yapısını incelemek, sorunlarını ve ihtiyaçlarını belirlemek, güven ve işbirliği duygusunu yaratmak, örgütlenme konusunda bilgilendirmek ve bu konuda onlara destek vermek gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the definition of the SME's, whose importance has been accepted in all of the world countries with a view of both productivity and employment, is having differnaces in each country and moreover in the various establishments and insitutions within these countries. This situation causes some problems on structural arrangements especially about the SME's which constitute the 99.5% of the total enterprises and 61.1 % of the total employment of the production industry in our country. Furthermore, the structural problems of SME's, such as production, marketing, financement and administration ones, also effect these arrangements and cause SME's not to use their existing potentials completely. Today, a lot of countries take some measures in order to increase the productivities of SME's and direct them towards exportation because of the reasons such as the increase on the consciousness of the consumer, the opportunity to find various products of good quality in the markets, the progress on technology, and the most important ones as the globalisation in the world and the progress on the difficulty of competition gradually. The main purpose of the measures taken is providing SME's to gain the resources for competition. Gaining resources to compete is only possible with reaching to scale economy and for this aim it is necessary to have various means and services. In order to constitute this structure,“being organised”appears as a solution. In this subject, a lot of countries select various models for exportation activities and especially to direct small and medium scaled enterprises towards exportation and getting to be organised. Also in our country, various methods have been selected ( such as, foreign commercial corporations, foreign commercial corporations with multi partners, sectoral foreign commercial corporations) in several periods, presently foreign commercial corporations and sectoral foreign commercial corporations have been applied officially. However, in order to direct SME's towards exportation and unite them under a framework, first of all it is necessary to research the structure of SME's in our country, determine their problems and needs, create the feeling of trust and cooperation, give information about being organised and of course, support them in this matter.