Franz Schubert'in liedlerinde müzik ve şiir ilişkisi üzerine bir inceleme
An Analysis of relationship between music and poem in Franz Schubert's lieds
- Tez No: 89328
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜFİT BAYRAŞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu araştırma Alman Besteci Franz Schubert'in liedlerinde kullandığı şiirlerin müzikle ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, Schubert liedlerinin büyük bir kısmı ve Schubert liedleri ile ilgili yazılmış eserlerin bakış açıları ışığında, Schubert liedlerinin genel özelliklerinin saptanmasına yönelik tespitler yapılmıştır. 634 lied besteleyen Franz Schubert, Alman Edebiyatının ünlü şairlerinin şiirlerinden bestelediği liedleri Müzik Dünyasına değerli yapıtlar kazandırmıştır. Genelde kaba bir dil olarak yorumlanan Alman dilinin usta ellerde müzik ile nasıl birleşebileceğini ve ortaya yüzyıllarca kalabilecek sanatsal eserler çıkabileceğini göstermesi açısından da ilginç bir çalışmadır. Bu amaçla önce Schubert'in hayatını ve müzisyenlik formasyonunun, lied formunun ne olduğunu, Schubert'in neden lied formunun üzerinde bu kadar durduğunu, liedlerinde kullandığı şiirlerin şairlerinin kimler olduğunu ve onların Alman Edebiyatındaki yerlerini ve önemini ele aldım. Daha sonra örnekleri ile Schubert'in besteleme stilini anlamaya ve açıklamaya çalıştım. Alman Edebiyatı'na damgasını vuran Goethe'nin eserlerini titizlikle ele alan Schubert, kendinden sonraki lied bestecilerine eşsiz bir lied üslubu bırakmasıyla, Alman müzik literatüründe yerini almıştır. Bütün bunların ışığında şiir seçiminden, piyano eşliğine ve uygun ses grubu seçimine kadar Alman lied sanatına melodi, ritim, dil ve form bütünlüğü kazandıran Schubert, lied sanatının en büyük öncüsü olmuştur. IV
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between the poems the German composer Franz Schubert uses in his lieds and his music. With a view to realizing this, I have tried to identify the general features of Schubert's lieds with the help of his lieds and several works on them. Franz Schubert composed 634 lieds and those he composed from the poems of famous German poets are considered valuable musical works. It iş ân interesting study since it shows how the German language, which is usually regarded as a rude language, unites with music in skillful hands and that timeless artistic works may be created. For this purpose, I first studied Schubert's life, his musicianship formation and lied form, why he gave such a big importance to lieds, whose poems he used and the role and importance of those poets in German literature. Next, I tried to understand and explain the composition style of Schubert by several examples. Schubert made elaborate use of Goethe's works, who has a significant place in German literature and gained his place in German music literature by leaving a unique lied style to his successors. Schubert gave a melody, rhythm, language and form integrity to German lied art from the choice of poems to piano accompaniment and the choice of appropriate sound grqup and became the greatest pioneer in this field. V tC YÜKSEKÖ?RETİM KURULU